Профільний департамент заявляє, що в Київській ОДА замовили найдорожчий лот – апарати штучної вентиляції легень за ціною 718 тис. грн за штуку – у сумнівної фірми, яка навіть не має офісу. Директор департаменту охорони здоров’я Максим Іонов звернувся до Офісу президента й вимагає зупинити корупційну закупівлю. У ситуації, що склалася на Київщині, розбирався Рух ЧЕСНО.
Як пройшов тендер?
Як відомо, державні закупівлі забирають досить багато часу, якого наразі ані хворі, ані медики, котрі чекають на елементарні маски та рукавички, не мають. Тому 20 березня уряд ухвалив постанову, за якою тепер закупівлі, необхідні для боротьби з коронавірусом, здійснюватимуться за спрощеною процедурою з обов’язковим оприлюдненням в електронній системі всієї інформації (ціна, обсяг тощо).
24 березня департамент охорони здоров’я (ДОЗ) оголосив тендери на загальну суму понад 58 мільйонів гривень із 76 млн, які виділила облрада. Розраховували закупити: 46 моніторів пацієнта та 46 апаратів ШВЛ, а також обладнання для проведення аналізів, захисні костюми та респіратори.
Торги провели одним днем і визначили переможців. У найдорожчому конкурсі на 46 ШВЛів вартістю 33 мільйони перемогло ТОВ “Компанія Елдімед”. Цю фірму було засновано в серпні 2018 року, і до початку пандемії вона вигравала тендери лише щодо закупівлі дрібних товарів: бинтів, рукавичок, термометрів, пластирів, катетерів тощо, а з 27 березня 2020 року в компанії почалася нова, “золота ера” з постачання апаратів ШВЛ.
Читайте також: Новий підхід у житлобудуванні, за який київські архітектори отримали визнання індустрії
Чому не відбулася закупівля?
Справа зупинилася на етапі укладення договорів про закупівлю товарів за бюджетні кошти. Їх має підписувати керівник установи, яка проводить торги, тобто Іонов. Якщо він підпише документ про закупівлю за такою ціною в цієї фірми, то теж нестиме за це відповідальність. Саме тому він написав листа до Офісу Президента, а також доповідні записки прем’єр-міністру України, до МОЗ, де повідомив про ймовірну розтрату бюджетних коштів, а також тиск щодо цього з боку заступника очільника КОДА Олега Торкунова.
Іонов вважає, що має низку причин, чому не повинен ставити свій підпис на договорі. По-перше, це лист Нацполіції про те, що під час перевірки для запобігання корупційним схемам і шахрайству було виявлено, що ТОВ “Компанія Елдімед” за адресою, наведеною в документації та відкритих базах юридичних осіб, не міститься, та й такої адреси взагалі не існує. Тому Нацполіція вбачає в діях фірми ймовірне кримінальне правопорушення через подання неправдивої інформації.
Другою причиною відмови Іонова від укладення договору є підозра в завищенні цін та ймовірній розтраті бюджетних коштів, а також ризик занадто пізнього постачання товарів, що фактично підтверджено висновком управління внутрішнього аудиту КОДА за результатами перевірки, проведеної за усним дорученням в.о. голови адміністрації Василя Володіна.
Зокрема, аудитом з’ясовано, що, оплата за договором має бути здійснена протягом 7 робочих днів від моменту виставлення рахунку, а от постачання товарів переможці обіцяють виконати до 31 грудня 2020 року. Це здається дуже підозрілим з огляду на те, що пік захворюваності прогнозують на другу половину квітня.
Як стверджує директор департаменту, після надсилання доповідних прем’єр-міністру та до Офісу Президента в департамент почали надходити листи з проханням відзвітувати про закупівлі та оснащення лікарень, тобто ситуацію взяли під контроль.
6 квітня ДОЗ отримав лист від ТОВ “Компанія Елдімед” щодо неможливості виконання постачання апаратів ШВЛ та відкликання підписів під проєктом договорів.
А 7 квітня тендерний комітет вирішив скасувати торги через неможливість усунення порушень, які виникли через недотримання законодавства щодо закупівель.
Хто займається питаннями закупівлі для медзакладів Київщини?
Іонов також розповів, що виявив підроблення свого підпису. Хтось із працівників ДОЗ підписався за нього на супровідному листі, надісланому до Кабміну на виконання доручення. У ньому йшлося про перелік та розташування обсервацій. Раніше було погоджено інший перелік обсервацій, але хтось із невідомих причин його змінив. Іонов знову офіційно повідомив в.о. голови КОДА про виявлене порушення та вимагає проведення службового розслідування.
Іонов вбачає певні ризики через відсутність медичних компетенцій у відповідальної особи за порятунок Київської області – Олега Торкунова, як керівника робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації. Це ставить під сумнів ефективність боротьби з епідемією коронавірусу, а також підводить до запитання про системність вирішення поточних медичних проблем і правильність реагування на них.
Я бачу, що в цієї ТОВ, у якої купують ШВЛ, ідуть закупівлі рівно по 718 тисяч за ШВЛ абсолютно в усіх підприємствах. Тобто торгів, як це мало б бути, – нема. Що це значить? Що є сітка своїх комунальних установ, яка може взяти участь в схемі. Я чудово розумію, що в нових людей в ОДА цієї сітки не може бути – не напрацювали. Але може бути в тих, хто сидів тут роками. І я бачу зусилля, які йдуть не перший місяць, щоб повернути в ОДА певних людей старої системи”, – говорить Іонов.
Зокрема, 7 квітня Володін відрекомендував ексзаступницю голови КОДА Аллу Арешкович, як радницю з питань закупівель для медзакладів. Вона разом з нардепом-мажоритарником від Київщинини Олександром Дубінським включена в комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.
Раніше вся країна та й область зокрема стежила за досить агресивним обміном дописами в соцмережах між Дубінським і тогочасним головою ОДА Бно-Айріяном за його головування в КОДА. Ексголова ОДА писав, зокрема, про те, що Арешкович – протеже Дубінського.
Тож стежимо далі за подіями.
Як повідомлялося раніше, аудит лікарні №17: тільки 2 з 24 апаратів ШВЛ придатні для хворих коронавірусів.
Нагадаємо, станом на ранок 10 квітня у Київській області офіційно підтверджено 140 випадків захворювання на коронавірус. За останню добу – 7 нових.
Всього на 10 квітня в Україні 2203 лабораторно підтверджені випадки COVID-19, з них 69 летальних, 61 пацієнт одужав. За добу зафіксовано 311 нових випадків коронавірусної хвороби COVID-19 і 12 смертей, 16 хворих одужали.