Про це в інтерв’ю Руху ЧЕСНО розповіла заступниця голови Комітету з питань гуманітарної політики від “Слуги народу” Євгенія Кравчук.
За словами Кравчук, у Трапезному та Успенському храмах на території Києво-Печерської Лаври проводити службу вочевидь дозволять Православній церкві України, видаючи разові приписи.
Однак, на її думку, про довгострокову передачу храмів якійсь із релігійних організацій наразі не йдеться.
Водночас депутатка зазначила, що складніше питання — об’єкти нижньої Лаври, яка за часів Януковича і Азарова була віддана у безстрокову оренду, а також Почаївська лавра, де оренда до 2052 року.
У договорі так прописано, що фактично держава не може ініціювати розірвання договору навіть у судовому порядку. Виходом може бути перевірка на дотримання пам’яткоохоронного законодавства, адже не секрет, що будівництво на територій лавр йшло повним ходом. Саме тому в Указі президента щодо введення в дію рішення РНБО від 1 грудня 2022 року про діяльність релігійних організацій та застосування санкцій є кілька пунктів, зокрема і провести перевірки, і розібратись із держмайном“, — пояснює Кравчук.
Читайте також: Зіпсував історичну пам’ятку: намісник Києво-Печерської лаври увіковічнив самого себе на стінах собору
Як писав “ВК”, Успенський собор та Трапезна церква до кінця 2022 року перебували у погодинній оренді УПЦ МП. Проте державна не продовжила договір користування. З нового року в Успенському соборі і Трапезному храмі вже не буде богослужінь УПЦ (МП). 1 січня представників Московського патріархату не пустили до Верхньої лаври, а Успенський собор та Трапезну церкву Києво-Печерської Лаври повернули державі. Різдвяне богослужіння у Успенському соборі завтра проведе предстоятель ПЦУ Епіфаній.