Цього дня не стало “Майстра”. Вічний Булгаков і його неперевершені цитати

Автор: Марія Супрун
18:11 10.03

10 березня — саме сьогодні виповнюється 81 рік з того дня, коли “Майстер” Михайло Булгаков помер після важкої хвороби на 49-му році життя.

Цього дня не стало “Майстра”. Вічний Булгаков і його неперевершені цитати

Як повідомляється на сторінці Музею Булгакова у Facebook, завтра — 11 березня, а також у п’ятницю та суботу (12 та 13 березня) на першому поверсі закладу (Андріївський узвіз, 13) у прихильників його творчості буде можливість побачити посмертну маску письменника, некролог та прекрасні слова пам’яті — вірш Анни Ахматової, що був переписаний власноруч його першою дружиною Тетяною.

Зазначимо, що з лютого 1940 року друзі та родичі чергували біля ліжка митця, який дуже страждав від болю у нирках. 10 березня 1940 року у Москві Михайло Опанасович Булгаков помер о 16:39. Наступного дня, 11 березня, відбулася громадська панахида у будівлі Спілки письменників. Перед цією панахидою скульптор Сергій Меркуров зняв з обличчя Михайла Булгакова посмертну маску.

«Имей в виду, я буду очень тяжело умирать, дай мне клятву, что не отдашь меня в больницу и я умру у тебя на руках» – так сказав Булгаков своїй дружині в той час, коли вони зрозуміли, що не можуть жити один без одного, тоді він був ще абсолютно здоровим, йшов 1932 рік. Але вже у 1940 все сталося так, як він сказав. Останні фото Булгакова зроблені 27 лютого 1940 року в страшні дні хвороби, жити залишалось 12 днів. Але й на цих фото він посміхається.

Останні роки свого життя письменник присвятив написанню одного з основних своїх романів — “Майстер і Маргарита”. 10 вересня 1939 року Михайло Булгаков переїхав з дружиною до тодішнього Ленінграда, а вже наступного дня у письменника різко погіршився зір. Після цього Булгаков почав надиктовувати речення роману своїй дружині Олені Сергіївні. Роман вперше вийшов у світ тільки у 1966 році.

Неперевершені цитати з роману Булгакова “Майстер і Маргарита”:

  • Кто сказал тебе, что нет на свете настоящей, верной, вечной любви? Да отрежут лгуну его гнусный язык.
  • Любовь выскочила перед нами, как из-под земли выскакивает убийца в переулке, и поразила нас сразу обоих!
  • Тот, кто любит, должен разделять участь того, кого он любит.
  • Моя драма в том, что я живу с тем, кого я не люблю, но портить ему жизнь считаю делом недостойным.
  • Злых людей нет на свете, есть только люди несчастливые.
  • Все будет правильно, на этом построен мир.
  • Несчастный человек жесток и черств. А все лишь из-за того, что добрые люди изуродовали его.
  • Вы судите по костюму? Никогда не делайте этого. Вы можете ошибиться, и притом, весьма крупно.
  • Никогда и ничего не просите! Никогда и ничего, и в особенности у тех, кто сильнее вас. Сами предложат и сами все дадут.
  • Да, человек смертен, но это было бы еще полбеды. Плохо то, что он иногда внезапно смертен, вот в чем фокус!

Як повідомлялося, роман видатного киянина Михайла Булгакова “Майстер й Маргарита“ Держтелерадіо не забороняло, заборона на ввезення стосується виключного одного видання, виданого на території РФ.

Нагадаємо, на Воздвиженці з’явилась міні-скульптурка Булгакова (ФОТО).

Великий Київ у Google News

підписатися