Це була страта. “Репортери без кордонів” з’ясували обставини загибелі Макса Левіна

Автор: Володимир Хлєбников
11:55 22.06.2022

Український журналіст і фотограф Макс Левін, а також військовослужбовець Олексій Чернишов були вбиті російським солдатами під Києвом цілком свідомо, Ймовірно, перед вбивством їх допитували та катували.

Це була страта. “Репортери без кордонів” з’ясували обставини загибелі Макса Левіна
Світлодіодне освітлення

Про це йдеться в матеріалі “Репортери без кордонів” (Reporters sans frontières, RSF).

Нагадаємо, відомий український фотокореспондент і журналіст Макс Левін, а також його друг військовослужбовець Олексій Чернишов зникли на лінії фронту в Київській області в першій половині березня. На початку квітня тіла Левіна та Чернишова після довгих пошуків знайшли поблизу села Мощун. Чоловіків було вбито ще 13 березня.

Після візиту двох слідчих в Україну (з 24 травня до 3 червня) з метою розслідування смерті Макса Левіна “Репортери без кордонів” оприлюднили звіт з інформацією та доказами. Вони, зокрема, свідчать про те, що фотографа та його друга стратили російські солдати в лісі під Києвом; можливо, після допитів і навіть тортур.

Cпалена автівка Макса Левіна під Мощуном, Patrick Chauvel / RSF

Керівник слідчого відділу RSF Арно Фроже і французький військовий фоторепортер Патрік Шовель, який працював із Левіним на Донбасі в кінці лютого, понад тиждень збирали в Україні докази й підказки щодо обставин смерті українців, пише “Українська правда”.

Вони дійшли висновку, що Левіна і Чернишова холоднокровно стратили. Докази проти російських військ переконливі, йдеться у звіті “Як російські війська стратили українського журналіста Макса Левіна”.

На основі інформації та доказів, які зібрали Фроже і Шовель, слідчі RSF змогли відтворити події. 10 березня Левін втратив свій безпілотник у лісі поблизу Мощуна, намагаючись отримати кадри військового вторгнення Росії в цей район.

Коли через три дні він повернувся до цих лісів, росіяни вже займали частину регіону. Місцевість була ворожа, але Левін хотів повернути свій безпілотник, тому що був переконаний, що останні знімки, які він зробив, дуже важливі.

Читайте також: У Михайлівському соборі прощаються з вбитим окупантами фотожурналістом Левіним (ФОТО)

Представники RSF прибули в Україну 24 травня, майже через два місяці після деокупації. Проте місцевість все ще була небезпечною: росіяни залишили пастки та вибухові пристрої. У селі досі відчувається запах горілого, земля усипана уламками бронетехніки, половина будинків зруйнована, нечисленні жителі травмовані.

У супроводі співробітників сил безпеки України RSF вдалося визначити місце злочину. Там фахівці RSF знайшли кілька куль, а також документи, що посвідчують особу Чернишова.

Куля, знайдена в згорілій машині Левіна

Кілька предметів із можливими слідами ДНК, які свідчать про присутність російських солдатів дуже близько від місця вбивства Левіна та Чернишова, також були ідентифіковані RSF.

На останньому етапі пошуку, ініційованого RSF, металошукачі виявили кулю, яка, ймовірно, влучила в Левіна:

Зазначається, що “Репортери без кордонів” не змогли відповісти на всі питання, які їх цікавлять, але зробили дві гіпотези, як могли розвиватися події. Організація сподівається, що одного дня докази приведуть до встановлення осіб, які вчинили це подвійне вбивство.

Читайте також: На фронті загинув відомий видавець та журналіст Володимир Чеповий

Генеральний секретар RSF Крістоф Делуар зазначив, що” аналіз фотографій з місця злочину, зроблених на місці спостережень та вилучених речових доказів чітко вказують на страту, якій, можливо, передував допит або навіть катування“.

Він додав, що Левін та його друг “заплатили життям за боротьбу за достовірну інформацію, тож RSF буде боротися, щоб ідентифікувати та знайти тих, хто їх стратив“.

Представників RSF прийняли заступник генпрокурора України, начальник відділу розслідування злочинів проти ЗМІ та керівник прокуратури Київської області. Арно Фродже був офіційно допитаний СБУ як свідок у Києві 1 червня. RSF передали дев’ять доказів, зібраних на місцях, і флешку з кількома десятками фотографій з місця злочину, зроблених Патріком Шовелем.

Як писав “ВК“, згідно із результатами електронного голосування у застосунку “Київ цифровий”, більшість громадян виступали за перейменування вулиці Багратіона в Києві на честь Макса Левіна.

Великий Київ у Google News

підписатися