Чи потрібні українцям російські твори Льва Толстого

Автор: Марія Супрун
13:43 20.06

В Україні заборонять імпорт та продаж російських книг. А зі шкільних програм зарубіжної літератури будуть вилучені твори понад 40 російських та радянських письменників.

Чи потрібні українцям російські твори Льва Толстого

Одним з таких письменників є Лев Толстой, твори якого “Война и мир”, “Анна Каренина” раніше мали читати школярі.

Як пише у своїй статті завідувачка програми славістики в університеті імені Вашингтона та Лі у штаті Вірджинія (США), докторка філологічних наук, журналістка Анна Бродські-Кроткіна, Толстой не був імперцем, він засуджував колоніальні війни та проповідував пацифізм. Пацифіст Толстой війну з Україною не схвалив би. Та це не означає, що школярам варто прислухатися до його думки. 

За її словами, Толстой був одним із найважливіших прибічників отруйних ідей щодо святості російського народу та гнилизни Заходу. Як і для путінської Росії, усе західне для Толстого є гнилим, усе російське — милим. 

Цими ідеями просякнуті чимало його творів, зокрема й “Анна Кареніна”. Праведна пара в романі — патріархально російська; грішна — зіпсована західними віяннями.

Толстой був проти російського колоніалізму, але ідея духовної вищості російської нації звела його пацифізм нанівець. І нині саме це ми й бачимо — ідеї Толстого щодо особливого статусу російського народу, що лестять національному самолюбству, проросли й дали пишний цвіт, а концепція пацифізму повністю зів’яла.

Толстой — письменник багатогранний. І не виключено, що коли Росія перестане бути імперією та відмовиться від ідеї власної вищості, його романи знову зможуть посісти місце в шкільній програмі серед шанованих творів. Але наразі нехай романи Толстого постоять на верхній полиці в найдальшому куті“, – підсумувала свою статтю Анна Бродські-Кроткіна.

Нагадаємо, в Україні заборонять імпорт та продаж російських книг.

Як відомо, Басні Крилова і вірші Пушкіна всьо: зі шкільної програми будуть вилучені твори російських та радянських авторів. Водночас, у соцмережах обурюються виключенням Віктора Некрасова зі шкільної програми.

Великий Київ у Google News

підписатися