Новини Важливо

Чорнобильська криза – як ми пережили спалах у квітні 2020

18:00 19.04.2020

“Великий Київ” три дні слідкував за динамікою забруднення повітря в столиці. Що це означає і яка загальна картина – пояснюємо.

Чорнобильська криза – як ми пережили спалах у квітні 2020

Все почалось з посту на офіційному каналі КМДА, коли киян закликали позачиняти вікна та не виходити з дому, оскільки в Києві було зафіксовано продукти горіння. 

У Києві зафіксовані продукти горіння. …Причиною цього є пожежі у Житомирській області і Зоні відчуження та безумовного (обов’язкового відселення), а також північно-західний вітер, 

– ідеться в пості

Горіння  Житомирській області та Чорнобильській зоні, в свою чергу, були спричинені бурею. Стихійне лихо не лише завдало шкоди містам, поламавши дерева, а й роздмухало тліючі Чорнобильські пожежі.

Отож, вночі 16 квітня Київське повітря наповнилось димом. 

Зранку 17 квітня мер Києва Віталій Кличко поїхав у Чорнобиль з’ясувати стан справ. Там він поспілкувався з рятувальниками, які сказали йому, що Чорнобиль тут ні при чому і розповіли по загорання чотирьох торв’яників у Києві та поблизу нього.

Повну розшифровку розмови читайте тут.

Втім, платформа з моніторингу якості повітря Breezeer вважала інакше. На мапі платформа показувала пекельну хмару забрудненого повітря, що насувалась на Київ з півночі та північного заходу. 

“В Чорнобилі все ок, казали вони”. Пекельна хмара над Зоною відчуження (МАПА)

Станом на 14:00 17 квітня Київ входив у десятку міст із найбруднішим повітрям у світі, займаючи там п’яту сходинку, повідомляла платформа моніторингу якості повітря IQ Air. Індекс київського повітря становив 122 одиниці

Такий індекс повітря означає, що воно становить небезпеку для вразливих груп – алергіків, астматиків, людей із хронічним бронхітом та хворобами носа. 

В центральних районах, як не дивно, було найчистіше повітря із “помірною” якістю, ближче до “хорошої” – 33 одиниці. 

Найгірша ситуація була в Броварах та Борисполі. Індекс повітря становив там близько 207 одиниць, показувала платформа моніторингу якості повітря SaveEcoBot.

Повітря із індексом якості 200 та більше становить пряму загрозу для всіх, хто ним дихає. В такому випадку може уже іде не про вразливі групи, а про всіх людей. 

До 18:00 разом з Чорнобилем жевріла надія киян на нормальне повітря, адже індекс знизився на 30-40 одиниць. Повітря почистішало.

Погані новини виникли о 21:00 – Київ став містом із найбруднішим повітрям в світі. Сердній індекс якості повітря становив 165 одиниць. В центрі цей показник сягав небезпечних 186.

Аномально забруднене повітря було у місті Буча. Подекуди індекс повітря сягав там 400 одиниць. Це у 8 разів перевищує норму

Сумну першість забрудненості повітря Київ тримав включно до ранку 18 квітня

Станом на 12:00 середній показник по Києві зріс до 361 одиниці. 

Протягом дня цей показник спадав, допоки не впав у рейтингу міст на 4 сходинку станом на 18:00.  

До 21:00 індекс якості повітря по всьому Києву та області “пожовтів” – повітря було небезпечним лише для людей із проблемами дихальної системи. В центрі та інших районах (Дарниця, Троєщина) індекс повітря становив від 60 до 80-90 одиниць. 

В списку міст із найбруднішим повітрям увечері 18 квітня Київ впав аж на 12 сходинку, але 19 квітня повернувся в десятку і посів п’яте місце. 

Станом на 09:00 повітря було небезпечно забруднене  поблизу Харківського масиву, там індекс повітря становив 286 одиниць. Повітря в центральних районах Києва все ще було найчистішим – 33 одиниці поблизу Подолу.

Протягом дня повітря в Києві продовжувало чистішати. О 12:00 Київ став “плентатись” у хвості десятки міст із найбруднішим повітрям, із середнім показником 124. 

Станом на 18:00 столиця і взагалі випала з сумної десятки міст та посіла 13 місце. 

У всіх цих злетах та падіннях київського повітря була одна стабільна точка – Святошинське повітря, яке міцно трималось за свій зелений статус. 

“Великий Київ” бажає усім нам бути такими ж стійкими до негараздів, як індекс повітря у Святошині. 

Великий Київ у Google News

підписатися