Чому після щеплення AstraZeneca утворюються тромби

Автор: Тетяна Сененко
23:56 04.07

Експерименти на мишах показали, що тромби після вакцинації від коронавируса препаратів від компанії AstraZeneca виникають тільки якщо препарат вводять безпосередньо в кровоносні судини.

Чому після щеплення AstraZeneca утворюються тромби

Результати дослідження вчені опублікували на bioRxiv.

“Однією з основних причин формування тромбів після вакцинації може бути випадкове потрапляння препарату в вену. Захиститися від цього можна, якщо вводити вакцину внутрішньом’язово з попередніми відсмоктуванням рідини”, – пишуть дослідники.

Про те, що після вакцинації препаратами компаній AstraZeneca і Johnson & Johnson у пацієнтів в кровоносних судинах можуть утворитися тромби, стало відомо навесні цього року. Через це в деяких країнах світу відмовилися від щеплень AstraZeneca.

Після цього дослідники стали пильно вивчати побічні ефекти від цієї вакцини. За результатами нового дослідження німецькі та італійські медики   припустили, як виникають такі тромби.

Читайте також: Міксувати можна і треба. Вчені рекомендують щеплюватися від коронавірусу різними вакцинами

Ідея провести це дослідження з’явилася після того, як в клініку Мюнхенського університету звернувся по допомогу 27-річний чоловік, який протягом десяти днів після вакцини AstraZeneca страждав від непояснених головних болів. Дослідження за допомогою комп’ютерного томографа показало, що в одній з великих вен його мозку був тромб.

Розчинивши тромб, вчені детально обстежили пацієнта і не знайшли свідчень того, що той утворився в результаті аутоімунної реакції, яку спровокувала вакцина. Це наштовхнуло вчених на думку, що частинки аденовірусів можуть взаємодіяти з тромбоцитами самі по собі і змушувати їх утворити тромби.

Читайте також:Тепер корейська. На Київщині людей почали щеплювати AstraZeneca

Керуючись цією ідеєю, біологи простежили, як організм декількох десятків мишей реагував на введення щеплення AstraZeneca в їх м’язову тканину, як це зазвичай відбувається при вакцинації, а також при її попаданні в різні кровоносні судини, де частки аденовірусів можуть безперешкодно взаємодіяти з клітинами крові.

Досліди показали, що частинки аденовірусів дійсно могли з’єднуватися з тромбоцитами. і провокувало спонтанне утворення невеликих тромбів у венах і інших кровоносних судинах мишей. Ця реакція різко посилювалася в тих випадках, коли імунна система встигала виявити аденовіруси, прикріплені до поверхні тромбоцитів, і починала виробляти антитіла до них.

Аналогічні результати вчені отримали в дослідах на культурах людських кров’яних клітин. При цьому мРНК-вакцини, а також інактивовані частки аденовірусу не викликали подібної реакції ні в організмі мишей, ні в культурі клітин. Все це вказує на те, що порушення в роботі тромбоцитів були безпосередньо пов’язані з попаданням життєздатних частинок аденовірусу в кровотік.

Нагадаємо, раніше Європейське агентство з лікарських засобів (EMA) виявило зв’язок між вакциною від коронавірусу AstraZeneca, перейменованої в Vaxzevria, і утворенням тромбів у окремих щеплених людей.

 

Великий Київ у Google News

підписатися