Чому гумові лебеді на подвір’ях та зношені шини в квітниках — небезпечно?

Автор: Любава Лисичкіна
19:18 26.03.2021

Комунальники міста активно прибирають старі автомобільні покришки зі столичних дворів. Деякі містяни бідкаються, бо ж звикли до своїх гумових лебедів, а от екологи радіють – місто стане чистіше.

Чому гумові лебеді на подвір’ях та зношені шини в квітниках — небезпечно?
Світлодіодне освітлення

Ми вже звертали увагу на тому, що  у столиці активно розпочалася компанія проти автомобільних покришок, які стали “прикрасами” клумб і огорожами для дерев, столиками і лебедями, захистом для саджанців та навіть спортивний снарядом “бігова доріжка”.

Слід пояснити, що це не ініціатива тільки самих комунальників. Це своєрідний екологічний тренд міста на очищення грунту, води, повітря. 

Національна екологічна рада ще два роки тому дала пояснення щодо небезпеки для людей і природи від використання автопокришок. 

Відомо, що відпрацьовані автомобільні шини відносяться до четвертого класу небезпеки. Вони являють собою з’єднання поліароматичних вуглеводнів і канцерогенних речовин, що володіють високим рівнем токсичності.

Головним матеріалом для шини є гума. Вона буває різною і може виготовлятися як з синтетичного, так і з натурального каучуку. Другий за кількісними показниками елемент складу шини – вуглець технічний. На його частку припадає приблизно 30% всієї суміші. Досить часто замість технічного вуглецю використовується сірка або кремнієва кислота. В якості добавок для приготування компаундів застосовуються різні олії і смоли.

Тож  в чому небезпека гумових шин у дворах киян?

  • при зношуванні автомобільні шини виділяють високотоксичний пил, вдихання якого сприяє розвитку ракових захворювань (у шинному пилі у великій кількості присутній дуже шкідливий канцероген – бензопірен);
  • вміст хімічних речовин в поширюваних мікрочастках набагато вище, ніж у вихлопних газах автомобільного двигуна;
  • використані і викинуті покришки розкладаються в землі більше ста років, при цьому відбувається забруднення ґрунту, вимивання токсинів і канцерогенних речовин ґрунтовими водами;
  • при нагріванні на сонці у повітря випаровуються небезечні канцерогени, а під час горіння покришок виділяється кіптява і сірчиста кислота. 

Екологи уточнили. що  в  1 тонні відпрацьованих шин міститься близько 700 кг гуми, яку можна використати для виробництва палива, гумотехнічних виробів і будівельних матеріалів. В той же час, якщо спалити 1 тонну відпрацьованих шин, в атмосферу потрапить 270 кг сажі і 450 кг токсичних домішок й газів.

Утилізація

Технологія утилізації покришок набагато вигідніше з будь-якої точки зору, ніж старі методи спалювання, складування і закапування.  Переробка відпрацьованих покришок здатна значно скоротити споживання цінних корисних копалин.

 У столиці є кілька підприємств , які займаються утилізацією шин. Наприклад, в “Центрі управління відходами” приймають на переробку  старі шини   від 1 шт. Вартість утилізації шин легкових автомобілів для фізичних осіб: 40 грн/шт,  для юридичних осіб: від 48 грн грн/шт. з ПДВ (в залежності від кількості/розмірів/специфіки).

Нагадаємо, в Instagram з’явилася маска з “легендарним” елементом київських дворів (ФОТО).

Великий Київ у Google News

підписатися