Зміни до Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ (наказ Міноборони № 402) внесені наказом Міністерства оборони від 18 серпня 2023 року № 490.
Відповідно до документу, тепер можуть мобілізувати з такими діагнозами:
- 2-в – клінічно виліковний туберкульоз;
- 4-в – вірусні гепатити з незначним порушенням функцій;
- 5-в – безсиптомний ВІЛ
- 13-в – хвороби ендокринної системи з незначним порушенням функцій;
- 14-в – легкі короткочасні хворобливі прояви розладу психіки;
- 17-в – невротичні, пов’язані із стресом і соматоформні розлади (фобійні, тривожні, обсесивно-компульсивні, адаптаційні, соматоформні та інші невротичні розлади, неврастенія, реакції на тяжкий стрес, депресивний епізод, психогенна глухота при помірно виражених, короткотривалих проявах;
- 21-в – повільно прогресуючі хвороби центральної нервової системи з незначними порушеннями функцій;
- 22-в – епізодичні та пароксизмальні розлади.
Зазначається також, що рішення про непридатність воювати за тим чи інших фахом може військовий командир. У разі визнання військовослужбовця непридатним до служби за військовою спеціальністю, командир частини перед переміщенням військовослужбовця на іншу посаду може направити його на ВЛК для визначення придатності до служби за новою військовою спеціальністю.
Тим часом, Польща почала екстрадувати в Україну тих, хто незаконно виїхав з країни. Про це повідомляє Rzeczpospolita. Йдеться лише про правопорушників, на арешт яких Україна оформила міжнародний ордер, а не про всіх чоловіків призовного віку.
“Якщо ми затримаємо такого іноземця, наприклад, для простої перевірки на дорозі, наша інформаційна система Національної поліції покаже, що це особа, яка переслідується прокуратурою України, тому що там є дані Інтерполу. Ми затримуємо таку особу та повідомляємо прокуратуру. Чи її екстрадують, вирішує польський суд, − пояснив речник Головної комендатури поліції Маріуш Царка.
Нагадаємо, нині існує 13 категорій громадян, які мають можливість відстрочки та можуть бути мобілізовані за власним бажанням.