Документ, затверджений на засіданні уряду, передбачає вихід України з Угоди про державну соціальну допомогу членам сімей військовослужбовців, загиблих в Афганістані та інших державах, в яких велися бойові дії, вчиненої 24.09.1993 в Москві та ратифікованої Законом України від 20.04.2011 N 3254-VI. Альтернативи в українській версії вказаному документу не передбачено.
В першу чергу від такого рішення постраждають матері та батьки загиблих військових, які були призвані до військкоматів в Україні для виконання наказу та відправлені на війну.
Кореспонденту «ВК» від джерел стало відомо, що таке рішення викликає обурення серед ветеранів Афганістану, які одними з перших вийшли в центр Києва протистояти режиму Віктора Януковича під час Революції гідності, а тепер, під час повномасштабного вторгнення допомагають у звільненні України як в лавах ЗСУ, так і на волонтерському фронті. Профільні організації мають намір звертатися до уряду з вимогою зберегти соцвиплати для родичів загиблих.
Як кореспонденту розповів Голова Правління Київської міської Спілки ветеранів Афганістану Микола Гончаренко,дотепер, відповідно до вказаної угоди родини загиблих отримували вкрай мало підтримки. Так само як не реалізовувались програми, які було оголошено в Україні. Хоча їх реалізація могла б, принаймні частково, покрити втрати українців, насильно відправлених на війну.
“Звичайно, мати чи дружина, яка втратила сина чи чоловіка, повинна мати якісь гарантії від держави. Відправляли ж на війну не рішенням батька і матері, а відправляла держава, яка б вона не була – дуже добра або не дуже добра. Тому мала б турбуватися, як і хоча б про інвалідів війни, які втратили здоров’я. Влада ніколи не турбувалася про сім’ї загиблих. От є в Україні програма про забезпечення житлом – от хай би виконали, щоб ті родини загиблих, в тому числі інвалідів, які ще не отримали мали квартири. Бо є постанова, що інваліди І та ІІ групи повинні бути забезпечені державою”, – сказав Микола Гончаренко.
Після закінчення війни в Афганістані в Києві було 126 сімей, які втратили чоловіка або сина.
“Нажаль, посвідчення інвалідів війни видають всім підряд. Якби було менше, і тільки тим, що треба, тоді було б легше і знайти гроші на підтримку. Будемо надіятися, що закінчиться ця страшна війна і щось зміниться на краще”, – зазначив Гончаренко.
Раніше “ВК” розповідав, що понад 12 тисяч киян пройшли через пекло Афганістану, 126 не повернулися додому, загинули. Сьогодні у Києві мешкає 83 сім’ї полеглих воїнів-афганців. День вшанування учасників бойових дій на території інших держав відзначається в Україні 15 лютого згідно Указу Президента України від 11 лютого 2004 року №180/2004.