Володимир Івасюк – професійний медик, скрипаль, чудово грав на фортепіано, віолончелі, гітарі, майстерно виконував свої пісні. Був неординарним живописцем. Нам у спадок він залишив 107 пісень, 53 інструментальних творів, музику до кількох спектаклів.
Свою першу пісню Володимир написав у 15 років на вірші свого батька. Вона називалась “Колискова”. Одну із найвідоміших своїх пісень “Червона рута” він написав у 21 рік. Вона була визнана найкращою піснею 1971 року, а Володимир Івасюк став одним з найпопулярніших композиторів у Радянському Союзі.
Він відмовлявся писати музику на тексти російською мовою та відкрито висловлював свою антирадянську позицію. За це був під жорстким наглядом КДБ.
Французи, італійці, росіяни і всі інші народи співають своїми мовами, і їх ніхто не називає націоналістами. А ми, українці, вже з самої колиски стаємо націоналістами, якщо матері співають нам українські колискові. Тому нас перевиховують у концтаборах”, — сказав якось Володимир Івасюк.
4 квітня 1979 року вийшов з дому за телефонним викликом й більше не повернувся. 18 травня 1979 року його тіло було знайдене повішеним у Брюховицькому лісі під Львовом.
Влада спробувала видати смерть Івасюка за самогубство та довго не давала згоди на поховання композитора на Личаківському кладовищі. В день поховання саме на цей час скрізь були призначені комсомольські та партійні збори з обов’язковою явкою, були вказівки із загрозою виключення та звільнення з роботи.
Попри це похорон Володимира Івасюка перетворився на мовчазну акцію протесту. Тисячі львів’ян вийшли на вулиці, щоб провести свого улюбленця в останню путь. В той день у Львові не було жодної квітки – ними була встелена дорога до Личаківського кладовища.
Колишній прокурор Львівської області Роман Федик у лютому 2015 заявив, що Володимир Івасюк був убитий співробітниками КҐБ.
Читайте також: 1 березня виповнилося б 86 років Бориславу Брондукову: Великому актору з ролями “маленьких” людей
Нагадаємо, цього року могло б виповнитись 99 років “батькові” славетної “Як тебе не любити, Києве мій!”.