Чай по-київськи: легендарні рецепти з цукром, фруктами, горілкою

Автор: Тетяна Ніжинська
13:44 15.12.2021

15 грудня – Міжнародний день чаю. Напій підкорив серця киян на при кінці XVIII століття, і з цього моменту став невід’ємною частиною життя. І хоча Київ не Лондон, у нас теж є свої столітні традиції споживання чаю та цікаві рецептури заварювання.

Чай по-київськи: легендарні рецепти з цукром, фруктами, горілкою

Чай відносно важко завойовував симпатії киян. Так, на при кінці XVIII століття напій уже почали подавати в будинках заможних містян, одначе більшість людей і гадки не мала про користь та смакові якості дивної «сушеної трави».

Наприклад грабіжники, які вночі проникли до магазину на розі вулиць Андріївської та Братської, просто викинули ящики з чаєм, нерозуміючі ані призначення товару, ані ціни. Насправді ж в ті часи чай був доволі дорогим напоєм, дозволити собі його споживання щодня могли лише аристократи.

Та навіть в аристократичних родинах чайне задоволення вважалося неабиякою розкішшю. Тому заварювання напою було справою настільки серйозною, що її  не доручали прислугі. Це, певно, одна з небагатьох речей, яку аристократичні господарки дому робили власноруч.

Міжнародний день чаю – чайні київські традиції – як у києві пили чай – чай у дореволюційному Києві – чайні традиції
Картина, автор Станіслав Москвитін. Джерело: grandgames.net

Читайте також: Світлини старого Києва: Ланцюговий міст, фотографи-шпигуни та листівка з видом на тюрму

У господинь були також крихітний ключик та спеціальна ложечка. Ключем відкривалася цукерниця, а ложкою смаколик розподілявся по чашкам, а потім господиня власноруч розмішувала цукор у чашках. Ця київська традиція зберіглася до середини ХІХ століття.

Чай по-київськи: аристократичний рецепт

У гарячий чай додавали шматочки яблук або груш певних сортів. Найулюбленішими були ананасні яблука, які різалися тонкими шматочками з шкірочкою та декілька хвилин настоювалися у кип’яченій воді. Серед груш користувався попитом рідкісний сорт – «лимонник». Ці груші вирощувалися у монастирських садах та мали аромат подібний до запаху лимона.

Міжнародний день чаю – чайні київські традиції – як у києві пили чай – чай у дореволюційному Києві – чайні традиції
Картина, автор Ірина Горностаєва. Джерело: grandgames.net

Читайте також: Київські контракти: життя прибуткове, життя ярмаркове

Поступово чай почав набирати популярності серед представників іншого прошарку киян – чиновників. Напоєм пригощали на міських банкетах, з нього починали підписання київських контрактів. Чиновники, повірені, судді та міські радники досить швидко уподобали європейський напій. Вони ж додали чаєві суто київський колорит, споживаючи його за особливим, хоч і трохи дивним, рецептом.

Чай по-київськи: діловий рецепт

Дізнавшись, що в Європі до чаю іноді подають ром, наші можновладці замінили алкогольний напій на знайому та рідну горілку. Її наливали в чашку з гарячим духмяним чаєм, але поступово така чайна церемонія переростала в споживання горілки у чистому вигляді.

Міжнародний день чаю – чайні київські традиції – як у києві пили чай – чай у дореволюційному Києві – чайні традиції
Джерело: pinterest.ru

Читайте також: У тіні Хрещатика: вулиця Архітектора Городецького або Париж посеред Києва

Неймовірно, але поголовну популярність чай здобув завдяки війні 1812 року. Саме воєнні, які пили чай виключно із зігріваючою метою та мали у своєму розпорядженні численні самовари, привчили киян до запашного напою.  А от культура воєнного вжитку чаю у місті не прижилася. Аж надто вона була спартанською.

Чай по-київськи: генеральський рецепт

Герой Вітчизняної війни 1812-го року – генерал Василь Костянецький мав славу великого оригінала. Не дивно, що і чай він вживав по-своєму:  засипав заварку у склянку, потім додавав окріп і давав напоєві час настоятися. Пив без цукру, потім жував чайне листя.

Міжнародний день чаю – чайні київські традиції – як у києві пили чай – чай у дореволюційному Києві – чайні традиції
Цукрова «голова». Джерело: muzeykuhmister.ru

Читайте також: Великдень по-київськи: височенна «баба», букети для Богородиці та балаганчики на Хрещатику

Студентський прошарок суспільства завжди вартує особливої уваги.  Роки навчання не рідко супроводжувалися скрутним матеріальним становищем, а від так студентам доводилося проявляти вигадливість у всьому, навіть у споживанні чаю.

Перша чайна, чайний трактир, відкрився у Києві на Подолі. Згодом подібних закладів стало досить багато. Студенти намагалися пити чай саме у трактирах адже тут діяло правило: кип’яток подається аж доти, доки є заварка. Так за один раз можна було випити десять склянок чаю.

Чай по-київськи: студентський рецепт

Лицарі науки віддавали належне традиції пити чай «вприкуску». Для цього купувався спеціальний цукор у вигляді шматочків, які в народі називали «головами». Таку голову ламали на крихітні кусюнчики і не клали в чай, а їли в прикуску з ароматним напоєм. Найбільшою перевагою цього виду споживання чаю була економічність.

В другій половині ХІХ століття чай став повноправним «учасником» київського гастрономічного життя. Його пили всі незалежно від статусу та соціальної приналежності. Тепер значну відмінність чайних церемоній у різних домах складав не стільки напій, скільки супутні смаколики.

Міжнародний день чаю – чайні київські традиції – як у києві пили чай – чай у дореволюційному Києві – чайні традиції
Джерело: drive2.ru

Читайте також: Родина Булгакових: життя у будинку №13

З’явилася традиція чайних сніданків. На стіл виставлялася купа страв, починаючи з логічних тістечок та тортів, закінчуючи дещо неодинарними як для чаювання стравами: ковбасою, солоною рибою та ікрою. Вважалося, що кожний гість дому може обрати «прикуску» за власним смаком. Нерідко такі чайні сніданки переростали у повноцінні тривалі обіди з випивкою.

Нині різноманіття чаїв та чайних рецептів вражає. Практично кожний ресторан столиці пропонує щонайменше з десяток варіантів. Але, якщо ви хочете посмакувати чай з історією, то варто рушати не в ресторан, а в музей. Працівники музею Булгакова в Києві дбайливо зібрали родинні рецепти і з радістю пригощають відвідувачів на веранді легендарного дому №13. Тут кожен може спробувати і чай за рецептом бабусі Турбіної, і чай від Ларіосіка і ще купу унікальних смаколиків.

Великий Київ у Google News

підписатися