Бюджет Києва втратив третину надходжень. Які проєкти довелося “заморозити”

Автор: Володимир Хлєбников
12:25 26.05.2022

Через війну бюджет Києва втратить до третини очікуваних доходів. Це близько 20 млрд грн. Через такі величезні втрати столиці доведеться заощаджувати.

Бюджет Києва втратив третину надходжень. Які проєкти довелося “заморозити”

Найбільше війна зачепить будівництво великих об’єктів із терміном здачі у 2022–2023 роках. Також буде скасована низка культурних та ремонтних програм, як і заходи з підтримки столичного бізнесу. Водночас економії на соціально значущих видатках та життєзабезпеченні міста не очікується, пише LIGA.net.

Після російського нападу столичні підприємці почали зупиняти бізнес, містяни залишали Київ. Але доходи столиці до кінця березня суттєво не падали.

Ближче до квітня міграцію сотень тисяч працівників та підприємців відчув на собі столичний бюджет. У 2022 році він передбачав 69 млрд грн доходів, понад 80% з яких — податки. Лише від податку на дохід громадян Києва очікувалося отримати майже 31 млрд грн.

Ми очікуємо просідання дохідної частини міського бюджету на третину. Всі частини доходів просіли різною мірою від війни — у нас є можливість говорити лише загально”, — зазначив у коментарі для LIGA.net перший заступник голови КМДА Микола Поворозник.

Отримати точні результати надходжень до міського бюджету наразі неможливо – ця інформація закрита через війну.

Цьогоріч витрати міста мали становити 67 млрд грн, але будуть меншими через невиконання дохідної частини бюджету. Разом із цим виникла потреба перерозподілити кошти, у першу чергу, на відновлення пошкоджених житлових будинків та соціальних об’єктів. Місто несе суттєві витрати через занижені, соціальні тарифи на комунальні послуги для населення, а також через компенсацію збитків комунальних транспортних компаній (Київпастранс, Київський метрополітен). Це сім мільярдів гривень — десята частина річних доходів Києва“, – йдеться в матеріалі.

Відновлення житлової інфраструктури потребуватиме близько 70–80 млн євро з міського та державного бюджетів.

З якими проєктами Києву доведеться зачекати

Все столичне комунальне велике будівництво “стоїть”. Наприклад, цього року місто мало відкрити Подільсько-Воскресенський міст та продовжити будівництво метро на Виноградар (термін завершення – 2023 рік). Плани відкладаються.

Київ має програму соціально-економічного розвитку — це документ на сотні сторінок. “Фактично всі проєкти [програми] призупинені. На транспортну інфраструктуру виділяється до 70% бюджету розвитку — це все зупинено“, — каже столичний депутат Козак.

У звіті про виконання цієї програми на сайті КМДА знаходиться загалом близько 240 заходів, з яких 70 — призупинені чи скасовані у зв’язку з військовою агресією РФ. Так, наприклад, скасована низка реконструкцій та капітальних ремонтів, нових будівництв — будинків, енергетичної та транспортної інфраструктури, лікарень, парків.

Читайте також: OnlyFans вперше сплатив ПДВ в український бюджет

Цьогоріч у місті планувався капітальний ремонт Хрещатика: озеленення, нові наземні переходи, ремонт фонтанів та гранітні тротуари. У 2022 році мала відбутися повноцінна реконструкція “каналізаційної” річки Либідь та книжкового ринку на Почайній. Також мова йшла про побудову паркінгів у центрі, спорткомплексу на Іподромі та скверу поблизу станції метро Площа Льва Толстого. Реалізацію цих проєктів припинила війна.

Серед скасованих економічних проєктів — надання фінансово-кредитної підтримки для малого та середнього бізнесу Києва, низка економічних та культурних виставок чи заходів, а також фінансування грантів для бізнесів на відвідування закордонних.

Водночас київська влада запевняє, що на соціально значущих категоріях видатків міського бюджету — зарплатні та “невідкладних потребах” (серед яких, наприклад, витрати на оборону міста) — економити не планують.

Як писав “ВК“, ще на початку травня мер Києва Віталій Кличко повідомив, що через російську агресію та повномасштабну війну міський бюджет Києва недоотримає третину надходжень.

Великий Київ у Google News

підписатися