Таємниці будинку розкрила старша наукова співробітниця Музею Києва Воробей Мирослава.
Ця загадкова будівля з’явилася в Києві у 1909 році. Її збудували на замовлення полковника Федора Ягимовського. Власник дому планував здавати квартири в оренду, тому в початковому плануванні тут хотіли розмістити десять квартир.
Втілювати ідеї замовника взявся Володимир Безсмертний. Цей зодчий був талановитим архітектором. За його проєктами зведено чимало відомих київських споруд. Наприклад, будинок з ірисами (вул. Ю. Іллєнка), прибутковий будинок Людмили Максимової (вул. П. Сагайдачного, 10/5) та інші.
Будинок на Гоголівській, 23 Безсмертний виконав у стилі модерн з використанням готики. Особливістю будівлі є те, що вона повністю асиметрична. Будинок із котами з одного боку вулиці має 4 поверхи, а з іншого – 5. Утім, для мешканців дому це планування не зовсім зручне. На кожному з поверхів міститься по дві квартири, але деякі з кімнат надто витягнуті або мають лише одне вікно.
Химерність споруди вдало підкреслено оформленням фасаду: чоловічими маскаронами, фігурами сов та навіть скульптурою чорта. Усі ці декорації мають містичне значення. Сови символізують мудрість, а от згадані зеленоокі коти захищають дім від злих сил, які уособлює фігура чорта.
Готовий дім власник Ягимовський здавав в оренду. Пізніше, як і більшість прибуткових будинків, будинок із котами націоналізували. У 1920-х роках у будівлі з котами оселився Микола Левченко – український історик, сходознавець та літературознавець. Також тут проживав і Степан Тимошенко – всесвітньовідомий учений-механік.
Сьогодні у будинку на Гоголівській, 23 як і раніше мешкають люди, а сумлінні зеленоокі коти охороняють домашній затишок.
Нагадаємо, забудовник “будинку-монстра” на Подолі знову почав судову тяганину: деталі.