Про це повідомляє юридична компанія Axon Partners, яка представляє інтереси архітектора.
Наскільки нам відомо, це перший випадок в історії українського містобудування, коли суд застосував подібне забезпечення позову у справі про порушення немайнових авторських прав архітектора”, – зазначають юристи.
У Axon Partners кажуть, що Микола Левчук є автором як проєкту оригінальної будівлі “Квіти України”, так і внутрішніх елементів декору, зокрема, оригінальних світильників і дизайну облицювання стін.
При цьому власник не залучив Левчука до проєкту реконструкції і не отримав від нього згоду на зміни. Архітектор виступає проти реконструкції, оскільки намір власника означає повне знищення первісного архітектурного проєкту.
Микола Левчук виступав і виступає проти реконструкції, оскільки намір власника означає повне знищення первісного архітектурного проєкту під прикриттям реконструкції”, – пояснюють юристи.
Вони підкреслюють, що особисте немайнове право діє протягом усього життя автора і за законом архітектор може вимагати збереження цілісності твору і протидіяти будь-якому перекрученню, спотворенню чи іншій зміні твору або будь-якому іншому посяганню на твір, що може зашкодити честі і репутації автора.
Наразі представники Левчука готують позов про захист прав архітектора. Шевченківський райсуд заборонив демонтаж, доки триватиме судовий процес.
У Axon Partners також заявляють про намір отримати компенсацію за зруйновану будівлю.
Читайте також: Профільний департамент КМДА не дозволяв ніякі роботи у будівлі “Квіти України” – Володимир Прокопів
Нагадаємо, “Квіти України” спроєктував архітектор Микола Левчук на початку 1980-х. Довгий час у будівлі розташовувався магазин-оранжерея. Споруду планують перетворити на офісний центр, який має повністю змінити зовнішній вигляд будівлі. Наприкінці червня забудовник обрізав виноград, який років тридцять обвивав один із фасадів будівлі. Потім будівельники стали знімати вікна, а навколо споруди почали зводити паркан.
6 липня кияни вийшли на акцію протесту проти руйнування будівлі та спорудження на її місці скляної коробки (ФОТО)
Вночі 11 липня біля будинку з’явилась важка техніка для зносу, а наступного дня почався демонтаж. Щоб зупинити руйнування, кияни прорвались за будівельний паркан та заблокували роботу техніки. Згодом стало відомо, що у проекті підготовчих робіт, наданому забудовником, демонтаж фасаду будівлі відсутній. На вимогу активістів суд наклав арешт на будівлю.