За даними Білоруського інституту стратегічних досліджень, створеного самим Лукашенко станом на 2021 рік армія РБ складала 65 тисяч людей, з них 46 тисяч – військовослужбовці. Решта – водії, медики та кухарі.
А за даними американської розвідки в 2022 році Білорусь мала армію в 45 тисяч військових.
«Ще 110 тисяч осіб експерти нарахували у різних воєнізованих організаціях. Це прикордонники, внутрішні війська МВС, зв’язківці КГБ, сюди ж потрапить, якщо створять і «Народное ополчение». Чисельність навченого резерву Білорусі Global Firepower (міжнародний ресурс, що рахує військо) оцінює в 290 тисяч осіб. Це громадяни, що мають військову спеціальність та відповідають за станом здоров’я та віком», – розповідає Зеркало.
Теоретично придатних до воєнної служби в Білорусі Global Firepower нараховує 3 млн 70 тис осіб – це чоловіки призовного віку, яких РБ може притягувати до воєнних дій.
«Насправді, визначити максимальну чисельність білоруських військовий сил після повної мобілізації можна додавши 45 тисяч армії в мирний час, 110 тисяч з воєнізованих організацій та 290 тисяч навченого резерву. Дорівнює 445 тисяч. Ключове слово – теоретично», – кажуть в дослідженні.
Та додають, що чимала кількість білорусів, які рахуються резервом, виїхала закордон, а також буде вагомим досвід громадян країни після 2020 року, коли самопроголошений президент Лукашенко катував людей – бо вони не мають жодного бажання воювати проти України.
«Якщо в армію потрапить 290 тисяч осіб навченого резерву, приблизно стільки людей заберуть з економіки. Це біля 7% від 4 млн 400 тис працюючих білорусів. Вочевидь, призову підлягатимуть чоловіки. І звільняться робочі місця, як механізаторів та шахтарів-забійників. Їх всіх годувати, одягати, озброювати. І це ляже на плечі тих, хто залишився в економіці», – зазначає Зеркало.
Та додає, що якщо Білорусь піде за прикладом РФ, оговтатись від економічної кризи за лукашенківським сценарієм буде значно важче. Бо якщо для РФ втрата людського ресурсу на армію та міграцію складає менше 1%, то для Білорусі це понад 7% за оптимістичним сценарієм.
«Он в Росії людей більше в 16 разів, є нафта і газ, там на війну мобілізували 300-500 тисяч людей, і скорочення економічно активного населення має помітний вплив на економіку. Що буде з білоруською економікою, якщо вирвуть 7% працівників на потреби мобілізації та додасться невідома кількість емігруючих – складно спрогнозувати. Утримувати таку армію економіка країни навряд чи зможе довго».
Також не готовою армія Білорусі є в питанні підготовки 290 тисяч людей резерву – за наявних в країні ресурсів на це піде мінімум 7 місяців:
«Помітна частина військових ресурсів Білорусі з’їдається російськими мобілізованими, які проходять на полігонах Білорусі «курс інтенсивної бойової підготовки». За даними швейцарського проекту Small Arms Survey в 2018 році індивідуальної вогнепальної зброї у білоруської армії було 780 600 одиниць. Ще 165 тисяч стволів було в інших силових відомств. Однак є нюанс: основна стрілецька зброя сучасної армії Білорусі – радянський автомат АК-74, взятий на озброєння пів століття тому».
Нагадаємо, за даними Центру протидії дезінформації при РНБО України з території Білорусі в бік Києва ворог може почати сунути наприкінці 2023 року.