9 грудня: яке сьогодні свято, прикмети і заборони

Автор: Галина Ворона
11:29 09.12.2021

У четвер, 9 грудня, відзначається Міжнародний день пам’яті жертв злочину геноциду, вшанування їхньої людської гідності і попередження цього злочину та Міжнародний день боротьби з корупцією. Православна церква відзначає річницю освячення храму великомученика Георгія Побідоносця у Києві. День ангела святкують Афанасій, Георгій, Інокентій, Федот та Яків.

9 грудня: яке сьогодні свято, прикмети і заборони
Світлодіодне освітлення

Міжнародний день пам’яті жертв злочинів геноциду, вшанування їхньої людської гідності і попередження цих злочинів

Ця дата проголошена резолюцією Генасамблеї ООН у вересні 2005 року для вшанування пам’яті людей, які стали жертвами геноциду, та недопущення подібних злочинів у майбутньому. Саме 9 грудня 1948 року була прийнята Конвенція про запобігання злочину геноциду та покарання за нього.

Світова громадськість визнала геноцид (репресії, етнічні чистки, примусові переселення народів) найнебезпечнішою формою порушення прав і свобод людини та найтяжчим злочином проти людства. Ознаки геноциду мають дії урядів різних країн, зокрема стосовно кримських татар, євреїв, ромів, поляків, вірмен.

Наймасовішим та найжорстокішим злочином геноциду проти українського народу стало вбивство голодом у 1932–1933 роках мільйонів українських селян, які становили основу нації та були носіями української ідентичності.

Передумовою для вчинення злочинів геноциду є прояви ксенофобії та нетерпимості щодо етнічних, релігійних та інших груп суспільства, внаслідок чого вони піддаються системній дискримінації, переслідуванню та вчиненню стосовно них жахливих актів насильства.

Міжнародний день боротьби з корупцією

Ця дата відзначається щорічно 9 грудня з ініціативи Організації Об’єднаних Націй. 9 грудня 2003 року у мексиканському м. Меріда відбулася політична конференція, на якій була підписана Конвенція ООН проти корупції.

Цей міжнародний договір передбачає заходи із запобігання корупції, покарання винних, а також механізми міжнародної співпраці в боротьбі з нею. Він зобов’язує держави-члени проводити політику протидії корупції, схвалити відповідні закони і заснувати спеціальні органи боротьби з цим явищем.

Конвенція набула чинності в грудні 2005 року після її ратифікації 30 країнами. Україна ратифікувала конвенцію 18 жовтня 2006 року.

Термін “корупція” означає зловживання державною владою для одержання вигоди в особистих цілях, в інтересах третіх осіб і груп, а також різні форми незаконного привласнення публічних коштів для приватного використання.

Подолати корупцію можливо тільки завдяки консолідації всього суспільства та налагодження системи протидії.

Церковне та народне свято 9 грудня

Православна церква сьогодні відзначає річницю освячення храму великомученика Георгія Побідоносця у Києві. Святий Георгій вважається одним із найбільш шанованих святих.

В народі цей день прозвали Юр’євим, адже Юрій – одна з форм імені Георгій. Саме в цей день остаточно завершувалась уся сільськогосподарська робота, тож у селян була можливість за тиждень до Юр’єва дня і тиждень після нього перейти від одного пана до іншого. При переході до нового пана селяни мали завершити усю роботу у старого, віддати борги та сплатити мито за користування землями.

9 грудня утеплювали будинки, льохи й сараї, конопатили вікна та погреби, а двері оббивали рогожею або повстю. 

Юрія Зимового (є ще весняний – Юрій Голодоний, відзначали 6 травня) вважали вовчим заступником. Казали, що саме в цей день вовки підходять близько до людського житла, намагаються поцупити худобу та нападають на господарів будинків. Щоб зберегти тварин та придати їм сили пережити зиму наші предки проводили обряди. Старші в сім’ях діставали палкі вуглинки з печей та кидали в ополонку. Вважали, що вугілля вбере в себе силу води. Потім його вичерпували з ополонки долонями та несли в хлів, де підкидали в корита, з яких їсть худоба. Господині випікали печиво у вигляді коня. Чоловіки брали його, обходили з ним кілька разів двір й несли в чисте поле, де залишали зі словами: “Шановний Єгорій, не бий і не їж нашу худобу, ми тобі коней принесли, їх і спробуй!”.

Що не можна робити сьогодні

  • Сьогодні не можна йти на полювання, аби не розгнівати диких звірів.
  • Наші предки цього дня намагались не вирушати в дорогу. Якщо ж поїздку неможливо було відкласти, замовляли молебень у церкві за своє здоров’я.

Народні прикмети 9 грудня

  • Холодний день – зима буде суворою
  • Недалеко від будинку вовк виє – сильні морози будуть
  • Випав іній  – буде гарний урожай

Читайте також: Свят, важливих подій і дат багато: церковний календар на грудень

Нагадаємо, Київ та інші міста чекають сьогодні від уряду прийняття постанови про компенсацію різниці в тарифах теплопостачальним підприємствам.

Великий Київ у Google News

підписатися