40 уколів в живіт не потрібно – лікарі розповіли, як рятують людей, яких вкусили тварини зі сказом

Автор: Оксана Тупальська
11:44 17.10.2023

Люди, які контактували з тваринами, хворими на сказ, не отримують лікування з великою кількістю уколів, яке застосовували у минулому столітті. Натомість надання медичної допомоги є невідкладним, бо хвороба може забрати життя. Як відомо, у столиці виявляли сказ цієї осені.

40 уколів в живіт не потрібно – лікарі розповіли, як рятують людей, яких вкусили тварини зі сказом
Світлодіодне освітлення

У квітні в Броварах на Київщині виявили сказ у домашнього кошеняти, яке придбали через Інтернет, тварина не була щеплена. Влітку домашній кіт столичної родини захворів на сказ та покусав своїх господарів – матір з донькою. Згодом заходи з ліквідації сказу в Солом’янському районі запроваджували у серпні. 24 вересня кішка, яку взяв у притулку житель Дарницького району, несподівано під час годівлі покусала руки господаря. Згодом було виявлено у тварини сказ. А з 9 жовтня на території села Мирівка Кагарлицької територіальної громади Київської області було введено карантинні обмеження через виявлений сказ у кота. 

“Сказ – вірусне захворювання, яке має найвищий рівень смертності серед усіх інфекційних хвороб людини. Вірус сказу вражає центральну нервову систему і після появи симптомів стає невиліковним – 100% хворих людей помирають”, – повередили в МОЗ.

Зазначають також, що захворіти на сказ може людина або тварина, якщо їх укусить, подряпає або обслинить інфікована тварина. Через кров чи сечу тварин сказ не передається.

Водночас, спростовують поширену думку, що сказ лікують шляхом отримання людиною, яку вкусила тварина, 40-ка уколів у живіт, і що така медична допомога вкрай болісна. 

“Зазвичай графік вакцинації складається з 5 щеплень: 0-й день (день звернення до лікаря), а потім у третій, сьомий, чотирнадцятий і двадцять восьмий дні. Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків. Вона ефективна у разі початку курсу не пізніше 14-го дня з моменту укусу чи обслинення”, – кажуть у МОЗ.

Що робити, якщо вкусила чи подряпала тварина або на шкіру, чи слизову потрапила її слина?

  • Ретельно (щонайменше упродовж 10 хвилин) промивати місце ураження проточною водою із господарським милом.
  • Якнайшвидше звернутися до травмпункту по медичну допомогу для проведення у разі потреби щеплення антирабічною вакциною.

Нагадаємо, напередодні переведення годинників на літній час у березні цього року інста-зірка Кіт Степан поїхав у подорож. Він подолав понад тисячу кілометрів автошляхами України зі Львова до Харкова через Рівне, Житомир та Київ.

Великий Київ у Google News

підписатися