4 ризики України. Що буде з економікою за прогнозом Нацбанку

11:51 24.04.2020

НБУ знизив облікову ставку до 8% і опублікував свої прогнози ВВП, інфляції і вартості кредитів до 2022 року, давши приблизну картину того, з яким економічним багажем Україна вийде з карантину, якщо він не затягнеться. Також регулятор передбачив певні ризики, що можуть погіршити ситуацію.

4 ризики України. Що буде з економікою за прогнозом Нацбанку

У Нацбанку пояснили, що продовження пом’якшення монетарної політики має на меті подальшу підтримку економіки в умовах пандемії та карантинних заходів.

Ми розглянули основні месседжі регулятора про те, що буде з економікою та як країна буде виходити з кризи с “дірою” у бюджеті майже у 300 млрд грн.

Що буде з цінами?

 • у березні зростання споживчих цін у річному вимірі сповільнилося до 2,3%.
 • інфляція у квітні також залишатиметься низькою. 
 • інфляція у 2020 році залишиться в цільовому діапазоні 5% +/- 1 в. п. 
 • в подальші місяці і на кінець 2020 року становитиме 6%, тобто залишиться в межах цільового діапазону.

Наскільки глибоким і тривалим буде падіння економіки?

 • українська економіка скоротиться на 5,0% у 2020 році, але відновить зростання на рівні близько 4% у наступні роки.
 • поступове скасування карантинних обмежень зумовить відновлення української економіки в другому півріччі 2020 року.
 • у цьому році дефіцит поточного рахунку становитиме 1,7% ВВП (порівняно з 3,2% у січневому прогнозі). Обсяги імпорту товарів в Україну скоротяться суттєвіше за експорт. Водночас зниження переказів від трудових мігрантів буде з надлишком компенсоване скороченням витрат українців на закордонні подорожі.
 • після відновлення економічної активності у світі та в Україні дефіцит поточного рахунку знову розшириться. Це буде зумовлено реалізацією відкладеного попиту на імпортні товари з боку населення, відновленням інвестиційного імпорту бізнесом, а також очікуваним зниженням надходжень від транзиту газу. Втім, показник дефіциту залишатиметься на рівні 3-4% ВВП, як і передбачав січневий прогноз Національного банку.

Що є головною умовою збереження макрофінансової стабільності в Україні?

 • ключовою умовою реалізації такого макроекономічного прогнозу є продовження співпраці з Міжнародним валютним фондом.
 • Україна наблизилася до схвалення Радою директорів МВФ нової програми співпраці. Оновлений прогноз НБУ передбачає отримання першого траншу фінансування на суму близько 2 млрд дол. США у другому кварталі.

Це дасть змогу покрити збільшений до 7,5% ВВП дефіцит державного бюджету і підтримувати міжнародні резерви України на рівні 27-29 млрд дол. США упродовж цього та наступних років.

Які ризики можуть негативно вплинути на прогнози НБУ?

 • триваліший термін пандемії коронавірусу та збереження обмежувальних заходів, необхідних для її подолання, на довший період.
 • ескалація військового конфлікту на сході  країни;
 • скорочення врожаю зернових і плодоовочевих культур в Україні через несприятливі погодні умови;
 • збільшення волатильності світових цін на продукти харчування з огляду на глобальні зміни клімату та ризик посилення протекціонізму у світі.

У Нацбанку додали, що не виключають подальшого зниження облікової ставки до 7% упродовж цього року – це буде залежати від перебігу переговорів із МВФ, розвитку ситуації з коронавірусом та темпів згортання карантинних заходів, а також антикризових заходів урядів та центральних банків інших країн.

Читайте також: Новий підхід у житлобудуванні, за який київські архітектори отримали визнання індустрії

Нагадаємо, у зв’язку із кризою бюджет Києва перекроїли: кого підтримають матеріально, а у кого заберуть.

Великий Київ у Google News

підписатися
загрузка...