У Нацбанку пояснили, що продовження пом’якшення монетарної політики має на меті подальшу підтримку економіки в умовах пандемії та карантинних заходів.
Ми розглянули основні месседжі регулятора про те, що буде з економікою та як країна буде виходити з кризи с “дірою” у бюджеті майже у 300 млрд грн.
Що буде з цінами?
- у березні зростання споживчих цін у річному вимірі сповільнилося до 2,3%.
- інфляція у квітні також залишатиметься низькою.
- інфляція у 2020 році залишиться в цільовому діапазоні 5% +/- 1 в. п.
- в подальші місяці і на кінець 2020 року становитиме 6%, тобто залишиться в межах цільового діапазону.
Наскільки глибоким і тривалим буде падіння економіки?
- українська економіка скоротиться на 5,0% у 2020 році, але відновить зростання на рівні близько 4% у наступні роки.
- поступове скасування карантинних обмежень зумовить відновлення української економіки в другому півріччі 2020 року.
- у цьому році дефіцит поточного рахунку становитиме 1,7% ВВП (порівняно з 3,2% у січневому прогнозі). Обсяги імпорту товарів в Україну скоротяться суттєвіше за експорт. Водночас зниження переказів від трудових мігрантів буде з надлишком компенсоване скороченням витрат українців на закордонні подорожі.
- після відновлення економічної активності у світі та в Україні дефіцит поточного рахунку знову розшириться. Це буде зумовлено реалізацією відкладеного попиту на імпортні товари з боку населення, відновленням інвестиційного імпорту бізнесом, а також очікуваним зниженням надходжень від транзиту газу. Втім, показник дефіциту залишатиметься на рівні 3-4% ВВП, як і передбачав січневий прогноз Національного банку.
Що є головною умовою збереження макрофінансової стабільності в Україні?
- ключовою умовою реалізації такого макроекономічного прогнозу є продовження співпраці з Міжнародним валютним фондом.
- Україна наблизилася до схвалення Радою директорів МВФ нової програми співпраці. Оновлений прогноз НБУ передбачає отримання першого траншу фінансування на суму близько 2 млрд дол. США у другому кварталі.
Це дасть змогу покрити збільшений до 7,5% ВВП дефіцит державного бюджету і підтримувати міжнародні резерви України на рівні 27-29 млрд дол. США упродовж цього та наступних років.
Які ризики можуть негативно вплинути на прогнози НБУ?
- триваліший термін пандемії коронавірусу та збереження обмежувальних заходів, необхідних для її подолання, на довший період.
- ескалація військового конфлікту на сході країни;
- скорочення врожаю зернових і плодоовочевих культур в Україні через несприятливі погодні умови;
- збільшення волатильності світових цін на продукти харчування з огляду на глобальні зміни клімату та ризик посилення протекціонізму у світі.
У Нацбанку додали, що не виключають подальшого зниження облікової ставки до 7% упродовж цього року – це буде залежати від перебігу переговорів із МВФ, розвитку ситуації з коронавірусом та темпів згортання карантинних заходів, а також антикризових заходів урядів та центральних банків інших країн.
Читайте також: Новий підхід у житлобудуванні, за який київські архітектори отримали визнання індустрії
Нагадаємо, у зв’язку із кризою бюджет Києва перекроїли: кого підтримають матеріально, а у кого заберуть.