Яке сьогодні свято
День працівника системи фінансового моніторингу у календарі професійних свят України з’явився у 2020 році. Тепер його відзначатимуть щороку 28 листопада. Згідно з указом президента Володимира Зеленського, День працівника системи фінансового моніторингу засновано для того, щоб підкреслити вагомий внесок цих професіоналів у затвердженні Україною статусу надійного партнера міжнародної громадськості у сфері запобігання та протидії відмиванню доходів, отриманих злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.
Всесвітній день співчуття, або Всесвітній день милосердя – World Compassion Day – свято дуже молоде. Його відзначають з 2012 року, а ініціатором його заснування став індійський журналіст та громадський діяч Прітіш Нанді. Суть свята: просування способу життя, в основі якого лежить відмова від заподіяння шкоди та болю будь-якому прояву життя.
Міжнародний день Біблії. Відзначають з 2014 року за ініціативи Асоціації Біблії зі Сполучених Штатів в останню неділю листопада.
День Червоної Планети. День Марса відзначають у день запуску космічного корабля Mariner, який відбувся в листопаді 1964 року.
Також цього року з 28 січня до 6 грудня відзначається єврейське свято Ханука, що символізує перемогу світла над темрявою, чистоти і щирості, духовності – над матеріалізмом. У центрі столиці встановлять найбільшу Менору до святкування Хануки.
Яке релігійне свято
28 листопада, починається Різдвяний піст, Пилипівка. Він починається на наступний день після святкування пам’яті святого апостола Пилипа. Мета посту – приготувати вірян до зустрічі одного з головних свят Церкви – Різдва Господа нашого Ісуса Христа. Різдвяний піст триває сорок днів.
Також православна церква сьогодні шанує пам’ять Гурія, Самона і Авіа – християнських святих, мучеників і сповідників. Вони були відомі як цілителі, їм варто молитися для позбавлення від зубного болю. Гурій шанувався також як помічник у лікуванні очних хвороб. Інші назви свята: “Гурій”, “Гурьян”, “Зубний лікар”. А ще Святі Гурій, Самон і Авів вважаються покровителями щасливої родини і шлюбу.
Іменини сьогодні святкують Варвара, Григорій, Гурій, Дмитро, Евстахій, Іван, Маркел, Матвій, Микита, Микола, Паїсій, Петро, Степан, Пилип, Хома.
Прикмети
- Вже сніг лежить – значить, згідно з прикметами, він до самої весни не розтане.
- Багато снігу 28 листопада – наступний рік буде врожайним.
- Сильний вітер 28 листопада – неспокійна і вітряна погода триватиме до Миколи (19 грудня).
- Похмура, але тепла погода обіцяє непогожий травень. Особливо, якщо йде ще й мокрий сніг.
- Жінка, у якої злий чоловік, в цей день повинна помолитися Гурію, і чоловік стане більш ласкавим.
Що сьогодні не можна робити
- У цей день не можна їсти м’ясо, молоко, яйця та інші продукти
- Не можна лихословити та погано думати про інших
- Не слід сьогодні відмовляти нужденним
Цей день в історії
- 1520 — Перший європеєць Фернан Магеллан проплив з Атлантичного океану в Тихий.
- 1654 — Почалася героїчна оборона козацької фортеці Буша (на Поділлі) від військ Речі Посполитої (30 листопада оборонці підірвали себе разом з фортецею; цей епізод описаний М. Старицьким у повісті “Оборона Буші”).
- 1917 — Рада народних комісарів Російської Радянської Республіки направив послам Великої Британії, Французької республіки, США та низці інших країн ноту з пропозицією про оголошення перемир’я на всіх фронтах і початку переговорів про мир. Не отримавши відповіді, більшовики оголосили про підготовку до сепаратних мирних переговорів з Німецькою імперією.
- 1918 — Естонія зазнала військової агресії з боку Російської СФРР, почалась Визвольна війна естонського народу (1918–1920).
- 1921 — Всеукраїнський центральний виконавчий комітет ухвалив постанову про приєднання Української СРР до міжнародної конвенції Червоного Хреста.
- 1928 — у Одеській окрузі створено першу в СРСР машино-тракторну станцію (МТС) ім. Шевченка- Березівський район.
- 1943 — У Тегерані відкрилась перша конференція керівників трьох держав антигітлерівської коаліції — Й.Сталіна (СРСР), Ф. Рузвельта (США) і Вінстона Черчилля (Велика Британія).
- 1974 — У нью-йоркському концертному залі “Медісон Сквер Гарден” ексбітл Джон Леннон виступив зі сцени востаннє.
- 1989 — Рада Міністрів СРСР утворила державну комісію з питань кримськотатарського народу.
- 2000 — Початок касетного скандалу в Україні. Олександр Мороз оприлюднив аудіокасети з записами розмов у кабінеті Л. Кучми стосовно вбивства Георгія Гонгадзе.
- 2004 — У Сєвєродонецьку Луганської області відбувся “Всеукраїнський з’їзд народних депутатів”. У ньому взяли участь переважно представники Партії регіонів східних та південних областей України, прем’єр-міністр України Віктор Янукович та мер Москви Юрій Лужков. “Ідеї, які висловили керівники місцевих органів державної влади, не відповідають ні Конституції, ні українському законодавству”, — сказав тоді президент Леонід Кучма.
- 2006 — Верховна Рада України, визнала Голодомор актом геноциду проти українського народу.