12 пісних страв на Святвечір, які готували наші бабусі – до Різдва лічені години

Автор: Оксана Тупальська
13:27 Сьогодні

У Святвечір 24 грудня християни розпочинають святування Різдва Христового. Наші предки мали великі родини, тому за столом збиралися одночасно до 20-ти людей – діти, батьки, онуки, близькі родичі та ще знаходили місце для подорожніх. Відтак, і вечерю готували з великої кількості наїдків – аби вистачило усім. Які 12 страв варто приготувати, щоб продовжити традицію, розповідаємо.

12 пісних страв на Святвечір, які готували наші бабусі – до Різдва лічені години

Готувати святкові страви починали за кілька днів до Різдва, проте більшість з них були свіжими, щойно з жару печі. Перш ніж вживати присмаки голова родини читав Євангеліє про народження Божого Сина, та всі разом молилися Отче наш. У Святвечір співали перших колядок та ділилися радістю.  

Кутя - головна страва Святвечора

Кутя символізує жертву Богу, а мак у страві -  мучеництво, безневинно пролиту кров. Заливати страву з пшениці можна водою або узваром з сушених фруктів. 

Пиріжки з грибами, горохом чи квасолею приправляли часником

Господар, який увесь рік працював на землі, пишався пшеницею в коморі. Тому страви з борошна були згадкою і про урожай, і про те, що люди, які мешкали в хаті, були не лінивими. 

Узвар був окремою стравою

Напій з сушених сливок, яблук та груш був і десертом і лікувальним напоєм. До узвару додавали також сушених ягід або калини. 

Як і щонеділі - вареники

Без вареників на свята ніяк. Уже наступного дня - у перший день Різдва - їх варитимуть знову та заправлятимуть цибулею зі смальцем. А на Святвечір - пісні.  Між іншим, для дітей ліпили кілька вареників з солодкою начинкою - маком чи яблуками - та кидали в загальну миску. Існувала така забава - хто схопить щасливий вареник першим. 

Рибалки пишалися добрим уловом не менше, як тепер

Смачний, засолений у діжці, оселедець, був невід'ємною стравою на святковою столі. Це й нагода для господаря розповісти про свої риболовлі та засідки, які робив, аби впіймати коропа побільше. 

Тушкована риба - страва тривалого посту

Зважаючи, що Різдву у православних християн передував тривалий піст, який в народі називали Пилипівкою, то рибу запікали та їли впродовж кількох тижнів. Напередодні свят намагалися зробити її якомога смачнішою. Ось вам рецепт доброї риби, дещо осучаснений. 

Капусту тушкували та загортали голубці

Це вже наступного дня капуста буде тушкованою з м'ясом. У переддень Різдва страва ще скоромна з овочами. 

А ще страви з грибочків...

Читайте також: Календар постів 2025: збережіть собі ключові дати православної церкви

І солоденькі печені яблука з медом та родзинками...

Рецепти за матеріалами групи "Ідеї, шаблони..." 

Між іншим, вам буде корисно почитати на свята:

https://www.tiktok.com/@oksana_kretsul/video/7180615995239763206?_r=1&_t=8sSFrNGRlws

Великий Київ у Google News

підписатися