116 років тому народився провідник ОУН Степан Бандера

Автор: Галина Ворона
13:44 01.01

Першого січня 2025 року відзначається 116-та річниця від дня народження лідера Організації Українських Націоналістів, символу українського спротиву – Степана Бандери.

116 років тому народився провідник ОУН Степан Бандера

Степан Бандера народився 1 січня 1909 року в селі Старий Угринів на Івано-Франківщині. З юних років він проявляв непохитну відданість ідеї української державності.

У 1929 році став членом ОУН, а в 1933 році очолив її крайову екзекутиву на західноукраїнських землях.

Бандера був організатором багатьох акцій, спрямованих на захист прав українців. У 1940 році очолив революційне крило ОУН, яке послідовно боролося за створення незалежної Української держави.

30 червня 1941 року ОУН(б) проголосила “Акт відновлення Української Держави”. А вже 5 липня Степан Бандера через відмову відкликати “Акт відновлення…” був посаджений у Кракові під домашній арешт, а в подальшому був в’язнем тюрем у Берліні; звідти потрапив до концтабору Заксенгаузен. Почалися масові арешти учасників ОУН – за деякими даними, було заарештовано 80% керівного складу ОУН(б). “Відновлена держава” не проіснувала й тижня.

Ц листопада 1944 року Степан Бандера вийшов на волю, знову став головою Революційного проводу ОУН і очолив Закордонні частини ОУН.

У статті "З москалями нема спільної мови"», що побачила світ у жовтні 1952 року, на шпальтах мюнхенського тижневика "Український самостійник", зазначав: "Мета наших визвольних змагань – повне унезалежнення від Москви через побудову Суверенної Соборної Української Держави – не може бути нічим підмінена… Сучасна визвольна боротьба українського народу з большевицькою Москвою є одночасно боротьбою з імперіялізмом московської нації взагалі, так як большевизм є формою і витвором цього імперіялізму".

Степана Бандеру убив агент КГБ у Мюнхені у 1959 році. 

Через політичну діяльність Степана Бандери всі члени його родини зазнали політичних репресій. Батько, о. Андрій, – засуджений і розстріляний НКВД в 1941 році Брати Олександр і Василь загинули в нацистському концтаборі Аушвіц у 1942 року, Богдан – у 1944 році на Миколаївщині. Сестри Марта-Марія та Оксана відбули по 49 років заслання на спецпоселеннях, а Володимира – 10 років у таборах ГУЛАГУ.

Гасла Степана Бандери "Бог і Україна" та "Свобода народам — свобода людині" залишаються актуальними й сьогодні. Степан Бандера став символом непокори, незламного духу та боротьби за національну гідність.

Читайте також: Звання «Героя України» у Степана Бандери та Юрія Бойко одночасно – хто винен?

Нагадаємо, у Києві назвали проспект на честь Степана Бандери та встановили пам’ятник.

День народження Степана Бандери у столиці щороку відзначають смолоскипною ходою.

Великий Київ у Google News

підписатися