1 травня: що відзначають в цей день

Автор: Марія Супрун
09:28 01.05

Сьогодні, 1 травня, в сотнях країн світу, зокрема і в Україні, відзначається свято весни та міжнародний День праці. В цей день згадується боротьба найманих робітників за свої права. В Україні цей день оголошено вихідним, а оскільки він припадає на суботу, то українці отримали додатковий день відпочинку – в понеділок 3 травня.

1 травня: що відзначають в цей день

День праці запроваджено на згадку про протести в Чикаго та інших містах США, які почалися 1 травня 1886 року і в яких брали участь близько 500 тисяч робочих найбільших промислових центрів країни. Вони вийшли на мітинги, вимагаючи права на створення робочих організацій і скорочення робочого дня до 8 годин. Страйк і супутня демонстрація закінчилися зіткненням з поліцією.

У липні 1889 року Паризький конгрес II Інтернаціоналу в пам’ять про виступ робітників прийняв рішення про проведення 1 травня щорічних демонстрацій.

Вперше день міжнародної солідарності трудящих був відзначений в 1890 році в Бельгії, Німеччині, Данії, Іспанії, Італії, США, Норвегії, Франції, Швеції і деяких інших країнах. В Україні Міжнародний день праці вперше відзначили в 1890 році у Львові. 

До 2017 року в Україні свято носило назву День міжнародної солідарності трудящих. Однак після змін Трудового кодексу (в рамках декомунізації) був перейменований в День праці.

Крім того, до 2017 року українці традиційно відпочивали 1 і 2 травня. У листопаді Верховна Рада України прийняла закон «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України» щодо святкових і неробочих днів. Зокрема, з переліку святкових і неробочих днів було запропоновано виключити 2 травня.

Травневі свята українці традиційно проводять разом з родиною, в колі близьких друзів, відпочиваючи на природі або подорожуючи.

Сьогодні, 1 травня, Київ вийшов нарешті з локдауну, але влада закликає українців дотримуватися правил карантину навіть під час свят, адже пандемія коронавірусу продовжується.

Зазначимо, 1 травня це також:

  • День Глобальної Любові – був встановлений Фондом Любові в 2004 році. Його мета – плекати любов до нашої планети, одне до одного, до свободи, щоб люди у всіх країнах могли жити радісно і безстрашно. 
  • Міжнародний день соняшнику – нове неформальне свято святкують в різних містах світу 1 травня. Засновник- британський садівник Річард Рейнолдс. Це йому спала на думку ідея, перетворити соняшник на символ гармонії між містом і природою. Головна акція свята – садіння соняшників в місті у дворах, на пустирях, на вулицях, біля доріг, всюди, де знайдеться місце для квітки. Крім того, в цей день проводяться всілякі екологічні заходи.
  • День директорів шкіл. Свято для цих працьовитих керівників вперше заснувала американська Асоціація вчителів. 
  • День захисту носорога

День ангела (іменини) сьогодні святкують: Василь, Віктор, Антон, Віссаріон, Юхим, Іван, Кузьма, Тамара, Фелікс. 

Читайте також: День 1 травня 1986 року. Якою була першотравнева демонстрація на Хрещатику після вибуху в Чорнобилі

Великий Київ у Google News

підписатися
загрузка...