Що таке стейкінг: переваги та можливі ризики

17:31 16.09.2023

Існує кілька способів, як пасивно заробляти на крипторинці.

Що таке стейкінг: переваги та можливі ризики

До найпопулярніших відноситься крипто лендинг та стейкінг. Це головна альтернатива майнінгу, для якої не потрібне дороге обладнання, щоб отримувати винагороду. Розмір вашого доходу може бути абсолютно різним: залежить від обраної криптовалюти та терміну її блокування на рахунку.

Що таке стейкінг: розбір у тезах

  • З англійської мови stake перекладається як частка. Під цим поняттям мають на увазі спосіб пасивного прибутку від крипти, робота якої побудована на механізмі консенсусу Proof-of-Stake (PoS) та його різновидах.
  • Принцип дії полягає у заморожуванні певної кількості криптоактивів у гаманці, щоб отримати право особисто або через посередників взяти участь у підтримці працездатності блокчейна певного криптопроєкту. Це робиться з метою отримання нагороди. Стекінг відіграє таку ж роль у PoS-блокчейнах, як і майнінг у Біткоїн-мережі.
  • Це чудова альтернатива простому утриманню цифрових монет у своєму криптогаманці. Інакше кажучи, перед вами відкривається можливість задіяти кошти на кшталт банківського вкладу, тільки у криптоіндустрії. Прибутковість безпосередньо залежить від обраного блокчейна та може сягати десятків відсотків річних і більше.

Яким чином staking пов'язаний з алгоритмом PoS?

Приблизно розуміючи, що таке стейкінг, можна переходити до вивчення питання зв'язку цієї стратегії заробітку з Proof-of-Stake. Цей механізм консенсусу передбачає, що право на формування нових блоків, перевірку криптотранзакцій та додавання їх в блокчейн визначається своєрідним розігруванням між обчислювальними вузлами (нодами). У розрахунок береться те, якою сумою криптовалют у конкретній блокчейн-мережі володіють ноди. З цього випливає, що стекінг – це отримання нагороди за генерацію нових блоків та перевірку даних за допомогою своєї частки (нативних криптомонет).

Вперше про механізм Proof-of-Stake дізналися у 2012 році, коли його було реалізовано у криптопроєкті PPCoin. Після цього його популярність лише продовжила зростати, і тепер він застосовується і в багатьох інших блокчейн-проєктах. Сьогодні є різноманітні модифікації PoS, але однією з найпопулярніших вважається Delegated-proof-of-stake (DPoS). Цей алгоритм з'явився у 2013 році для платформи BitShares. Але і зараз його можна зустріти в багатьох інших мережах.

DPoS затребуваний тому, що власнику активів необов'язково розгортати власну ноду, щоб стати учасником стейкінгу криптовалют. Натомість він може делегувати свої фінанси валідаторам, які керують високопродуктивними вузлами та відповідають за їхню стабільну роботу. Принцип делегування спровокував розробку багатьох інших подібних механізмів. Найбільш популярні з них:

  • Leased Proof-of-Stake (LPoS) – орендований доказ частки володіння.
  • Nominated Proof-of-Stake (NPoS) – реалізований у блокчейні Polkadot. Тут головними вважаються номінатори, які вносять заставу за валідаторів та несуть відповідальність за їхню сумлінність.
  • Proof-of-Staked-Authority (PoA) – це гібридний алгоритм, у якому поєднані PoS та Proof-of-Authority (репутація валідаторів). Цей механізм характерний для BNB Chain.

Які існують види стейкінгу?

Спеціалізовані майданчики та програми пропонують декілька різновидів staking. Головні їх відмінності полягають у термінах заморожування активів, способу отримання монет, безпосередньо в особливостях самої платформи. Утримувачі токенів можуть делегувати відповідальність за підтвердження транзакцій та формування блоків криптобіржі. При такому варіанті від вас потрібно лише визначитися з підходящою програмою, заблокувати криптовалюту та дочекатися закінчення початкових термінів заморозки. Але є й альтернативне рішення – стати валідатором та виконувати всі задачі самому.

Залежно від термінів утримання крипти стратегія заробітку може бути фіксованою або гнучкою. Перший варіант передбачає інвестиції на заздалегідь обумовлений період. Після розблокування ви забираєте свій депозит та відсотки за ним. Гнучка схема відрізняється тим, що нагорода нараховується безстроково, доки криптоактиви заморожені. Побачити хороший результат можна, якщо вибрати фіксований стейкінг на 12-24 місяців. Але ви в будь-якому випадку ризикуєте, оскільки курс монети може знизитися за цей час. Тоді у вас буде 2 шляхи розвитку – продати цифрову валюту або продовжити зберігати її, очікуючи на збільшення вартості.

Ще один вид – DeFi-стейкінг. До DeFi належать децентралізовані проєкти, які побудовані на смарт-контрактах. Принцип роботи: криптоінвестор передає свої криптовалюти, внаслідок чого отримує відсотки за встановленою ставкою. Тут ваші ризики концентруються на тому, що треті особи мають доступ до ваших грошей. Крім цього, смарт-контракти можуть бути вразливими, що дозволить шахраям вкрасти ваші кошти. З цих причин цей різновид не підійде для новачків. DeFi-стейкінг – це вибір досвідчених криптоінвесторів, які не отримають сильних збитків у разі втрати частини капіталу.

Чим викликана популярність стекінгу: переваги

Стейкінг – це метод пасивного заробітку на крипті, який передбачає найменше ризиків у порівнянні з іншими способами. До позитивних моментів можна віднести такі:

  • Пасивний прибуток від крипти без додаткових витрат. Вам не знадобиться витрачати гроші на дороге обладнання, як це заведено в основах майнінгу.
  • Безпека. Ви не передаєте свої монети іншим особам, як це діє за стратегії фармінгу.
  • Можливість вийти на найвищий дохід. Збільшити розмір заробітку можна шляхом підвищення терміну блокування та обсягу замороженої крипти, вибору певного типу криптоактиву.
  • Низький поріг входу. Стати стейкером можна навіть за наявності відносно невеликої кількості криптовалют.
  • Збільшення ціни криптомонет. Якщо в стекінг потрапляє багато токенів, то вартість тих, що залишилися у вільному доступі, виросте.

Ризики, які характерні для staking

Ця стратегія є вигідною та відносно безпечною альтернативою простому зберіганню активів у криптогаманці. При цьому дохідність може становити пристойну суму. Але перед початком інвестування рекомендується звернути увагу на деякі ризики, які можуть суттєво знизити очікуваний прибуток:

  • Учасники стейкінгу заробляють у монетах певного криптопроєкту. Якщо курс за час утримання крипти впаде, то за підсумком і у фіатному еквіваленті це буде менша сума, ніж ви передбачали спочатку.
  • Високий прибуток, про який говорять деякі PoS-криптовалюти (десятки та сотні відсотків річних), досягається шляхом стрімкого випуску криптомонет. Результат – курс на криптовалютній біржі та інших майданчиках різко впаде, що швидко знецінить ваші вкладення.
  • Умови можуть передбачати блокування активів на строк від кількох днів до кількох місяців. Враховуйте, що на цей період ви не зможете керувати своїми заощадженнями. Якщо раптом котирування крипти почнуть стрімко знижуватися, ви не зможете вивести гроші, доки не закінчиться термін дії контракту. Це може призвести до серйозних втрат. Якщо ви тільки починаєте свій шлях як стейкерхолдер та не готові до таких ризиків, краще вибирати безстрокові програми. Тоді ви зможете виводити гроші будь-якої миті.
  • При роботі зі стейкінг-провайдерами ви ризикуєте тим, що довіряєте кошти сторонній організації, яка може вкрасти ваші фінанси або стати жертвою атак хакерів.

Як вибрати крипту для стейкінгу?

Якщо говорити про великі та популярні криптобіржі, як WhiteBIT та Binance, то на них торгуються тисячі різних криптоактивів. Така різноманітність може ускладнити процес вибору криптовалюти для стекінгу. Є кілька критеріїв, які допоможуть визначитися з тим, які цифрові валюти найкраще підійдуть для цієї стратегії заробітку.

  • Ціна. Це один із важливих показників для оцінки. Відразу відмовляйтеся від проєктів, які підпадають під інфляцію. На них ви не зможете заробити достатньо грошей.
  • Пропозиція. Оптимально робити вибір на користь криптомонет із фіксованою пропозицією. Лімітований випуск – це те, що гарантує збільшення курсу з часом. Це пов'язано з тим, що доступних токенів на крипторинку стає менше, якщо частина з них буде застейкана та недоступна. Після закінчення блокування є великий шанс, що ви вийдете на високий дохід.
  • Перспективність криптопроєкту. Рекомендується звернути увагу на криптовалюти, які створені, щоб вирішити актуальні проблеми ринку та користувачів. Корисність проєкту призведе до зростання попиту, вартості та, відповідно, ваших дивідендів.
  • Ставки нагороди. Великі ставки – це шлях високого прибутку. Але не варто брати криптомонети з неймовірно високими ставками. Навіть якщо є передумови для таких ставок, ви повинні розуміти, що такі криптоактиви волатильні. Отже, є ймовірність, що вони різко впадуть у ціні. Обов'язково порівнюйте ставки на різних сервісах.
  • Волатильність та сума контракту. Побудувати пасивний дохід на криптовалюті можна, якщо вибирати активи з невеликою волатильністю, що забезпечить адекватний поріг входу в проєкт.
  • Обсяг торгів. Чим вищий цей показник, тим більш затребуваною вважається монета.

Якщо ви хочете стабільно отримувати високі виплати, рекомендується сформувати портфель із кількох токенів. Якщо одні подешевшають, інші при подорожчанні перекриють збитки. Наприклад, можна інвестувати також у стейблкоїни, тому що вони більш стабільні. Ще одне важливе правило: переглядайте ваш інвестиційний портфель раз на кілька місяців, відмовляючись від криптовалют, які не приносять прибутку.

ТОП-5 криптовалют для стейкінгу

  • Ethereum

Цей проєкт відкриває відразу два варіанти стекінгу Ефіру. Перший – у депозитному контракті ETH 2.0. Другий – у DeFi: передбачає вищий річний відсоток, який може сягати 400%. Але до уваги варто брати і супутні ризики: несумлінність розробників, злам контракту DeFi-проєкту, втрата криптоактивів. Нормою вважається показник 10-15% річних, що притаманно для перевірених проєктів.

  • Polkadot

Це головний конкурент Ефіра. Застейкати DOT можна на офіційному гаманці (термін – 28 днів) та на криптобіржах. Річна прибутковість доступна в межах 10-18%. Якщо говорити про перспективу, то відправляти DOT у стекінг слід до запуску парачейнів, тому що потім вартість токена зросте.

  • Cardano

Цей криптопроєкт має одне з найбільших та найрозвиненіших спільнот. Застеканими вважається більше 50% від усіх доступних монет ADA. Гаманці та криптобіржі обіцяють річну прибутковість у розмірі 3-12%.

  • Tezos

Це платформа, яка використовується для смарт-контрактів та розробки додатків. Управління зосереджено в руках спільноти. Усі важливі рішення ухвалюються шляхом голосування серед власників токенів. На офіційному сайті стейкінг криптовалюти може принести 3-11% річних.

  • Tron

Великий проєкт, який особливо популярний у криптоспільноті. Більшість стейблкоїнів USDT випущена на блокчейні TRON. Від його стейкінгу ви можете розраховувати отримати близько 4-9% річних.

Великий Київ у Google News

підписатися