Відповідно до діючого законодавства позбавити особу звання «Героя України» можна у випадку, якщо її засудили за тяжкі злочини, а також шляхом накладення санкцій. Такі норми наразі не застосували до депутатів з колишньої ОПЗЖ.
«Як правило, нагородження державними відзнаками – право глави держави, щоб відзначити осіб, яких вважає за необхідне. Як спонсорів, політиків та прибічників, так як і відзначення дійсно гідних людей. Політичний момент в цьому привалює, тому якщо відзначили – лише у визначених законом випадках, вкрай виключних можна позбавити нагороди», – розповів Олег Савичук, аналітик Центру спільних дій.
Експерт розповів, що саме шляхом накладення санкцій вдалося позбавити «Героя України» Кобзона, який виступав за вторгнення РФ в Україну.
Позбавити за рішенням суду почесної нагороди пропонували Олега Царьова. Бо його засудили за тяжкий злочин і Шевченківський суд звернувся до президента, щоб його позбавив державних нагород. Проте повідомлення про таке рішення поки не було оприлюднене.
Савичук нагадав, що званням «Героя України» Степана Бандеру та Романа Шухевича нагородив Віктор Ющенко. А у травні 2022 року звання «Героя України» удостоєно полковника Романа Качура, який обороняв країну від російських окупантів.
Юрій Бойко отримав таку нагороду у 2004 році від Леоніда Кучми за досягнення в розвитку паливно-енергетичного комплексу. А от позбавити його такого звання просили сучасні українці у петиції до президента. Володимир Зеленський звертався до Дениса Шмигаля проаналізувати ситуацію. А згодом, Прем’єр-міністр заявив, що є потреба змінювати законодавство щодо механізмів.
Нагадаємо, син Романа Шухевича Юрій, який також має звання «Героя України» помер наприкінці минулого року на 90-мі році життя він провів 28 років у в’язницях та таборах СРСР за проукраїнську діяльність.