Про те, що з горобцями все гаразд розповіли в Українському центрі кільцювання птахів.
Зокрема, Анатолій Полуда, керівник Центру, заявив, що про зникнення горобців у населених пунктах України після Чорнобильської аварії розповідали майже всі медіа, пов’язуючи це з радіоактивним забрудненням. Хоча в реальності цього не було.
Після того, ще кілька разів піднімалося це питання, крайній раз у цьому році, наприклад, у Закарпатті та Прикарпатті, трошки згодом, про зникнення горобців заговорили у Києві. Але з птахами все гаразд, їх не стало рекордно менше.
Горобці зараз – найчисельніші птахи у містечках і сільських населених пунктах.
“Ми проводимо моніторинг на Київщині і Полтавщині (села у Лубенському районі). У цьому році через аномальні погодні умови у другій половині літа – рекордно високі температури, відсутність нормальної кількості опадів, а на Полтавщині – зовсім без опадів, у горобців випав 3-й цикл гніздування. Спостерігалася така картина: приблизно до 15 липня у населених пунктах була звичайна висока чисельність обох видів горобців. Вони успішно закінчили другий цикл розмноження і майже одночасно залишили місця гніздування, тобто населенні пункти “, – розповідає орнітолог.
Горобці перемістилися у більш вологі біотопи: до ставків, озер, у заплави річок. Хоча свої “домівки” вони “не забували” – один раз на 7-10 днів вони відвідували їх, перебуваючи біля них кілька годин, а потім знову “зникали”.
Хто з птахів і справді на межі зникнення?
Науковець додає, що є птахи, чисельність яких дійсно скоротилася у десятки і сотні разів у цілих регіонах України. Найбільш вражаючим прикладом є жайворонок польовий, чисельність якого ще у 1990-х роках становила більш ніж 100 пар/км². Зараз він майже зник в агроценозах Лісостепу і Степу через широке застосування агресивних (небезпечних для багатьох птахів) пестицидів.