Зникли риби, черепахи та ондатри: хто винен у знищенні озера Синього на Виноградарі

Автор: Оксана Тупальська
12:44 02.10.2023

Звернення мешканців масиву Виноградар та екологів, а також петиції, які реєстрували на сайті міськради не врятували від нищення екосистему озера Синього. Водойма висохла, не дочекавшись догляду, а риби, черепахи та ондатри, які у ній жили, загинули. Історія порятунку озера, яка тривала роками, потерпіла фіаско.

Зникли риби, черепахи та ондатри: хто винен у знищенні озера Синього на Виноградарі

Безстічне озеро живилося грунтовими водами, і під час забудови Києва у 1970-1980-их роках воно суттєво постраждало – з того часу почало міліти та зменшуватися. Однак, ще не так давно там плавала риба та прилітали до води дикі качки. 

Про зменшення озера навесні 2023 року повідомляли у петиції кияни, які просили зберегти водойму. 

Світлину з водойми у 2011 році показав киянин Олександр Чайковський. Фото, яке тепер може стати історичним, збереглося і в Вікіпедії. Зазначається, що колись водойма площею 15 га між річками Дніпро та Ірпінь на південній околиці Пуща-Водицького лісу  була найбільшим з вододільних озер Києва. 

Фото з Вікіпедії

У 2017 році озеро Синє та 16 гектарів навколо нього отримали статус парку. В міськраді анонсували розчищення озера та створення парку «Синооозерний», а “Київзеленбуд” публікував попередні ескізи благоустрою. Обіцяли також, що зроблять моніторингові свердловини за периметром Синього озера і почнуть спостереження за водоймою.

Тепер замість водойми – сухий намул і нічого живого. 

За очищення водойм у столиці відповідає КП “Плесо”, проте там повідомили, що не отримували кошти на роботи з 2021 року донині. Це при тому, що 14 серпня Київська міська військова адміністрація  дозволила розподілити кошти природоохоронного фонду, який передбачав виділення 35 млн грн на комплекс робіт з ревіталізації цього об’єкту. Відтак, не зрозуміло – ці кошти не дійшли до підприємства, чи киянам щось не договорюють. 

Ще в серпні 2023 року біля озера відбулася зустріч місцевого активу з директором Департаменту захисту довкілля Олександром Возним, директором КП Плесо Вячеславом Савицьким, депутатами Київради та в.о. обов’язків Подільської РДА. За результатами зустрічі обіцяли подбати про водойму. 

Як видно з мапи, яку тримають в руках представники влади та активісти, раніше озеро Синє мало значно більшу площу, а посередині водойми був острів. Вже на фото, зробленому у 2019 році депутатом Київради Олексієм Окопним, видно, що через зменшення рівня води, згодом залишилося дві малі водойми, які розділені островом.

За підсумками зустрічі місцевий активіст Юрій Андрєєв розповідав, що у КП «Плесо» є розроблений фахівцями проект по врятуванню озера, який передбачає його розчистку на глибину 5 метрів, відновлення його гідрологічного режиму через відкриття підземних джерел й наповнення водою природним шляхом. У 2020 році за розробку проекту заплатили 150 тисяч грн. Вивчали навіть, чи не погіршиться стан озера після його очистки. На той час площа водойми складала уже не 15 га, а 2,8 га. 

“Роботи по проекту були заплановані на минулий рік, але повномасштабне вторгнення внесло свої корективи”, – повідомляв  тоді Андрєєв.
Також він додав, що ще 25 травня 2023 року депутати Київради підтримали фінансування з природоохоронного фонду ревіталізації озера Синього.
Однак, як бачимо, активних дій платники податків не дочекалися, і водойму знищено остаточно. 
“Повністю висохло, загинуло Синє озеро на Виноградарі. Перлина району. Місце, де я виріс”, – прокоментував з сумом місцевий активіст Михайло Сторожук.
 

Великий Київ у Google News

підписатися