Робоча група дала добро на знесення Чкалова: які перешкоди від спільності пам’ятника Ватутіну з мавзолеєм Леніну

Автор: Оксана Тупальська
15:15 08.02.2023

Рішення робочої групи з питань демонтажу пам’ятників радянського періоду дозволило вже сьогодні почати знесення монументу радянського льотчика та депутата Верховної Ради СРСР Валерія Чкалова. А от пам’ятник Ватутіну має спільність в мавзолеєм в Москві. Як це впливає на демонтаж знає кореспондент «Великого Києва».

Робоча група дала добро на знесення Чкалова: які перешкоди від спільності пам’ятника Ватутіну з мавзолеєм Леніну
Світлодіодне освітлення

Пам’ятник розташований на вулиці Олеся Гончара, яка раніше також носила ім’я Чкалова. Льотчив випробовував радянські винищувачі та загинув під час польоту на одному з них у віці 34 років. Отримав звання Героя Радянського союзу після того як здійснив перший безпересадковий переліт з Москви в Ванкувер (США) через Північний полюс. 

Відповідно до рішення робочої групи, пам’ятник після демонтажу передадуть на зберігання до Державний музей авіації ім. О.К. Антонова. Туди ж планують доставити і монумент Ватутіна, знесення якого планують 9 лютого.

«Рішення було ухвалено одностайно. Пам’ятники знімають, а постаменти залишаються, їхня доля буде вирішуватися. Бо якщо у випадку з Чкаловим особливої цінності постамент не має, то в випадку з Ватутіним постамент є дуже цінним. І фактично памятник мав би нерозривно переміщений разом з постаментом. Але, очевидного, доля постаменту буде вирішуватись окремо», – розповів член робочої групи Тиміш Мартиненко-Кушлянський.

Постамент та цоколь, що тримає пам’ятник Ватутіну, має форму зрізаної піраміди, виготовлені з блоків чорного лабрадориту. З такого матеріалу побудований мавзолей Леніну в Москві. Камінь має відблиск кольорів в діапазоні від перламутру до фіолетового. По периметру постамент декорований лавровими гірляндами з бронзи. А на торцях вирізані два рельєфи, які відтворюють епізоди форсування Дніпра радянською армією та зустрічі українського народу з окупантами.

Однак навіть вичурність радянських майстрів не врятувала монумент – ще 4 травня 2020 року петиція на сайті Київської міської ради про демонтаж пам’ятника набрала необхідні для розгляду 10 тисяч голосів. 

Подальшою долею могили генерала Ватутіна, яка залишиться у Маріїнському парку під постаментом, робоча група з питань демонтажу займатися не буде – не входить в її компетенції. Водночас, як раніше повідомляв «ВК», кияни пропонують перезаховати тіло радянського льотчика на Лук’янівському військовому цвинтарі поруч з іншими військовими діячами радянського часу.

Нагадаємо, кияни не зрозуміли ціль прибирання пам’ятника Чкалова. Водночас, Ватутін та Щорс не потрапив до списку, коли було опубліковано перелік пам’ятників, які можуть демонтувати в Києві.

Великий Київ у Google News

підписатися