Про те, що таке метаболічний синдром та як його уникати розповіла столичний кардіолог Анна Солощенко.
За словами лікарки, метаболічний синдром можна охарактеризувати як сукупність порушень обміну речовин, які виникають через спадковість і неправильний спосіб життя, а призводять до хвороб, інвалідності та передчасної смерті.
Вісцеральний жир
Центральна подія у розвитку метаболічного синдрому – це поява так званого вісцерального жиру. Це –щільний жир, який росте у нас поверх внутрішніх органів (печінки, серця, підшлункової, кишківника), його не можна вщипнути, і за своїми властивостями він значно відрізняється від жиру на руках, ногах, сідницях. Останній (його ще називають підшкірним) – менш щільний, його можна взяти в складку, і він не має таких шкідливих властивостей, як вісцеральний жир.
Підшкірний жир у невеликих кількостях навіть корисний. Він дає джерело енергії в ті часи, коли людина не має доступу до їжі (хоча в сучасному житті таких випадків майже й не буває), синтезує жіночі статеві гормони після менопаузи, зігріває нас у негоду. Чого не скажеш про вісцеральний жир, який виробляє спеціальну речовину – ретинол-зв’язувальний-білок-4, який підвищує стійкість до інсуліну.
Це, своєю чергою, запускає цілий каскад смертельно небезпечних механізмів. За словами кардіолога, довгі роки до їхнього списку входили гіпертонія, підвищення «поганого» холестерину, цукровий діабет ІІ типу. Згодом усе це призводить до атеросклерозу, а отже, до інфарктів, інсультів, ниркової недостатності та інших проблем.
Потім до списку проблем, пов’язаних з метаболічним синдромом, додали підвищення сечової кислоти (гіперурикемія, часто проявляється подагрою), різні види раку, деменцію (старече недоумство), синдром полікістозу яєчників у жінок, стеатоз (ожиріння) печінки.
Кілька слів про талію
Починається все з обхвату талії. У жінок «червона» зона починається з 80 см, у чоловіків – з 94 см. Солощенко говорить, що треба розуміти, що метаболічний синдром – це порушення обміну речовин, що виникає через погану спадковість разом із неправильним способом життя. Таке порушення обміну речовин призводить до низки хвороб, які, і собі, можуть значно погіршувати якість життя і навіть зменшувати його термін.
Своєчасно взявши ситуацію під контроль, людина може не допустити розвитку хвороб, покращити якість життя та подовжити його, нагадує лікарка-кардіолог.