Про це розповіли Всеволод Івакін і В’ячеслав Баранов, археологи Національної академії наук України, у статті, яку вони представили на щорічних зборах Американського археологічного інституту, що проходили 4-7 січня в Чикаго.
Мова йде про кладовище 11-го століття розташоване приблизно за 80 кілометрів на південь від Києва. Зі 107 могил “більшість ідентифікованих поховань були зроблені в дерев’яних трунах”.
Серед померлих на кладовищі є як чоловіки, так і жінки. Деякі чоловіки були поховані зі зброєю — сокирами, наконечниками списів і мечами.
Дивовижно, але кілька жінок були поховані зі складними за своєю формою шийними кільцями. Вони “зустрічаються тільки на шиях у жіночих похованнях і, очевидно, були своєрідним соціальним маркером” в цьому регіоні в той час.
Крім того деякі люди були поховані з дерев’яними відрами біля ніг, що могло бути частиною поховальних ритуалів. У регіоні були знайдені й інші місця з відрами в похованнях.
Археологи також знайшли кам’яний вівтар, а також браслети, намиста та залишки харчових підношень, таких як курячі кістки та яєчна шкаралупа, серед інших артефактів. Вівтар міг використовуватися для християнських або язичницьких ритуалів, а можливо, і для обох.
До слова, на кожну тисячу жителів по музею – чому не вистачить одного дня, щоб обійти Переяслав.