“Жартівники” сидітимуть довше. Рада посилила відповідальність за фейкові мінування

Автор: Галина Ворона
15:39 02.03.2021

Верховна Рада України ухвалила закон, який посилює кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці людей.

“Жартівники” сидітимуть довше. Рада посилила відповідальність за фейкові мінування

За проект закону №3911 проголосували 286 нардепів.

Він передбачає зміни до статті 259 Кримінального кодексу України (завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об’єктів власності).

До внесення цих змін санкція статті передбачала від 2 до 6 років ув’язнення – якщо неправдиве повідомлення про мінування було зроблене вперше без тяжких наслідків. Водночас за повторне “мінування” або таке, що призвело до тяжких наслідків, передбачалося покарання від 4 до 8 років за ґратами.

Натомість зміни, внесені сьогодні парламентом до 259 статті ККУ, вводять покарання з 4 до 8 років – вже за перше неправдиве повідомлення про мінування, навіть якщо воно не мало тяжких наслідків, але стосується:

  • критично важливих об’єктів інфраструктури;
  • об’єктів чи споруд, що забезпечують діяльність органів держвлади;
  • закладів охорони здоров’я або освіти.

Також в цю статтю 259 ввели термін “критично важливі об’єкти інфраструктури”, до яких віднесли підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, діяльність яких безпосередньо пов’язана з технологічними процесами і / або наданням послуг;
об’єкти, що мають велике значення для економіки і промисловості, функціонування суспільства і безпеки населення, виведення з ладу або порушення функціонування яких може мати негативний вплив на стан національної безпеки і оборони України.

Слід також зазначити, що у першій редакції законопроекту за завідомо неправдиве повідомлення про підготовку вибуху, підпалу або інших дій, які загрожують загибеллю людей чи іншими тяжкими наслідками, було передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на термін від 2 до 6 років з конфіскацією майна або без такої. До другого читання норму про конфіскацію майна з документа прибрали. 

Читайте також: Тепер не до жартів: на Київщині вирахували “мінувальника” Київської ГАЕС

Нагадаємо, протягом 2020 року Нацполіція зареєструвала (без врахування закритих) 823 кримінальних правопорушеннь за ст. 259 КК України. Найчастіше повідомлення про мінування надходять електронною поштою. В усіх випадках користувачі електронних скриньок, з яких здійснювалася розсилка таких повідомлень, використовують наявні у вільному доступі онлайн засоби анонімізації. Також повідомлення про “мінування” надходять у телефонному режимі. Зазвичай мотивом такого правопорушення є розваги, хуліганський умисел або ж через якусь образу чи помсту.

Великий Київ у Google News

підписатися