Жартівливі стендапи та заняття для продавців і тренерів: що допоможе киянам спілкуватись українською

Автор: Оксана Тупальська
13:23 04.07.2023

Міську концепцію ствердження української мови в усіх сферах суспільного життя Києва на 2023-2025 роки затвердила Київрада. В ході її реалізації окрім іншого, планують заняття для працівників сфери послуг та тренерів спортивних гуртків та відкриття курсів української мови у кожній столичній бібліотеці.

Жартівливі стендапи та заняття для продавців і тренерів: що допоможе киянам спілкуватись українською

Де шукати зустрічі для охочих розмовляти українською, розбирався кореспондент «Великого Києва».

Як можна побачити з міської концепції, у найближчі 2 роки в Києві плануються сотні заходів та зустрічей, де вивчатимуть та популяризуватимуть українську мову.

На Департамент культури КМДА покладено відповідальність за організацію курсів і майстер-класів української каліграфії та історії творення мови, показ української кінокласики або сучасного українського кіно у приміщеннях громадських просторів «Vcentri HUB», а на Департамент молоді та спорту – організація стендапів для молоді, проведення курсів стендапу та сінемалогії українською.

Зокрема, заплановано створення Київського офісу мовної культури за участі департаментів освіти і науки, а також культури КМДА та громадських організацій. І під час культурних та мистецьких заходів, які будуть проходити у місті, плануватимуть можливості популяризації державної мови.

У онлайн та офлайн форматі будуть проводитися безкоштовні для відвідувачів курси, серед них – щотижневі заняття у кожній зі 139 бібліотек Києва.

Запрошення до участі в проукраїнських акціях отримують і громадські організації – їм пропонують створювати мовні курси для працівників сфери послуг, викладачів, тренерів спортивних гуртків та для представників бізнесу, а також спеціалізований курс для людей з інвалідністю. За участі громадськості згодом планують акцію «наповнення Вікіпедії українською мовою» та курси ораторського мистецтва.

Розробники Концепції проводили дослідження у столиці, які показали, скільки киян мають потребу в переході на українську у побуті, як спілкуються між собою школярі під час занять та на перервах між уроками, а також які методи вивчення мови є найбільш комфортними для жителів міста.

Як свідчить опитування, проведене у КиївЦифровий, у столиці під час повномасштабної війни 33% громадян перейшли на українську мову.

«Підтримка та розвиток української мови є важливим чинником збереження національної ідентичності. Повномасштабна війна росії проти України значно прискорила перехід багатьох українців (зокрема й киян) на українську. Але між тим соціолінгвістичні дослідження підтверджують наявність двомовності у столиці. Зокрема, 86% киян, вважають українську мову рідною, але тільки 44% розмовляють українською у повсякденному житті», – сказала заступниця голови КМДА Ганна Старостенко.

Про необхідність переходу на українську зазначала і журналістка Наталія Антонюк, яка мешкає у Києві:

“Сьогодні каталася на велосипеді в парку, й от їдеш, їдеш – і на кожній лавці лунає російська. Молодь, пенсіонери, мами з дітьми, пари… Російська, російська, російська. Коли чуєш українську – аж голову повертаєш, цікаво, хто говорить. Забулося, що війна? Забулося, що таке росіяни й мова ворога? Що має статися, щоб стало соромно говорити російською?”, – зазначила Антонюк.
Нагадаємо, у Києві виник черговий мовний скандал. Охоронець одного з магазинів відмовився говорити з клієнтом українською мовою, а потім заявив, що “Київ – російськомовне місто”.

Великий Київ у Google News

підписатися
більше новин