Про це повідомляє у Facebook Українська природоохоронна група, спираючись на дані European Forest Fire Information System.
Зазначається, що з 24 лютого в зоні відчуження пройдено пожежами 22171 га. На момент отримання даних в деяких осередках пожеж горіння продовжувалося, тому остаточна цифра буде значно більшою.
За даними спостережень, перші значимі пожежі 2022 року в зоні відчуження розпочались під час окупації північних районів Київщини російськими військами. Тоді вогонь охопив приблизно 14 000 га. Горіння на решті території відбувалось уже після звільнення території від загарбників.
Місяць окупації негативно вплинув на спроможність пожежних служб ліквідовувати пожежі: техніка знищена або пошкоджена, дороги та ландшафти – заміновані. Наразі уявити повне розмінування сотень тисяч гектарів лісів і боліт (тим більше на радіаційно забрудненій території) вкрай важко“, – пояснюють дослідники.
У результаті горіння погіршується стан атмосфери. Окрім того, під загрозою бар’єрна функція зони відчуження, яка спрямована на запобігання винесенню радіоактивних частинок за її межі. Пожежі знищують ліси, луки, болота, оселища багатої фауни Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника, завдається значна шкода природі України і мільйонні збитки державі.
Уже зараз масштабність пожеж називають однією з найвищих за всю історію зони відчуження (більші пожежі спостерігались тільки в 2020 році та поряд з іншими чинниками були спричинені аномальними погодними умовами), що показує, наскільки серйозної шкоди завдають воєнні дії довкіллю та наскільки довготривалими можуть бути наслідки війни на прикладі лише пожеж.
Читайте також: У Чорнобілі вирує нічне життя: з’явилися фото кабанів, вовків, оленів
Нагадаємо, російські окупанти розграбували ядерні лабораторії Чорнобиля.