Зеленський, Арестович, Геращенко. Омбудсмен назвав порушників мовного закону у владі

Автор: Володимир Хлєбников
09:26 15.07.2022

Президент Володимир Зеленський, радник керівника ОПУ Олексій Арестович, голова Миколаївської ОВА Віталій Кім та ще понад 20 посадовців порушують закон про забезпечення функціонування української мови як державної. З 16 липня такі дії можуть мати наслідки у вигляді адміністративних стягнень – попередження і штрафів.

Зеленський, Арестович, Геращенко. Омбудсмен назвав порушників мовного закону у владі

Про це повідомив мовний омбудсмен Тарас Кремінь.

Огляд застосування державної мови посадовими особами проводився з 1 березня до 30 червня шляхом вибіркового обстеження ефірного мовлення, офіційних сторінок центральних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, військових адміністрацій, на інтернет-платформах Youtube, Facebook, Telegram, а також через пошук за ключовими запитами із прізвищами керівників органів та їх заступників у мережі Youtube.

Згідно з результатами огляду, здебільшого робоча мова діяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій державної і комунальної форм власності була українською.

Разом з тим, послуговування недержавною мовою зафіксовано у діяльності деяких посадових осіб місцевих рад, начальників військових адміністрації, керівників комунальних підприємств. Випадки використання недержавної мови траплялися як в телевізійному ефірі, так і на сторінках соціальних мереж та Telegram-каналах. Так, спілкування недержавною мовою зафіксовано вісьмома начальниками військових адміністрацій, 15 посадовими особами органів місцевого самоврядування, двома керівниками установ комунальної форми власності.

Мовний закон в умовах воєнного стану порушили такі посадові особи та політики: Володимир Зеленський, Олексій Арестович, Віталій Кім, радник міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко, начальник військової адміністрації м. Кривий Ріг Олександр Вілкул, голова Луганської ОДА – начальник ОВА Сергій Гайдай, Маріупольський міський голова Вадим Бойченко, Харківський міський голова Ігор Терехов, Мелітопольський міський голова Іван Федоров, Дніпровський міський голова Борис Філатов.

Читайте також: Київ опинився серед лідерів за кількістю порушень мовного закону в рекламній сфері

Так, президент порушив мовний закон під час зустрічі з іноземними гостями – британським бізнесменом Річардом Бренсоном 29 червня та актором та режисером Шоном Пенном 28 червня.

Омбудсмен зазначає, що наразі фіксується значно менше випадків використання недержавної мови в ефірах телевізійних каналів, ніж в березні та квітні цього року, але окремі посадовці продовжують порушувати мовний закон.

Вже з 16 липня такі дії можуть мати наслідки у вигляді адміністративних стягнень – попередження і штрафів“, – зазначив Кремінь.

Довідково. 16 липня 2022 року набуває чинності підпункт 1 пункту 7 розділу “Прикінцеві та перехідні положення” закону про мову, який передбачає штрафи. Відтоді уповноважений зможе штрафувати посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування, керівників та працівників підприємств, установ та організацій усіх форм власності, інших фізичних осіб, які порушуватимуть закон. За результатами складеного протоколу про адміністративне правопорушення можливе рішення про стягнення у вигляді попередження або штрафу від 3 400 до 8 500 гривень, якщо порушення вчинено вперше, або від 8 500 до 11 900 гривень – за повторне протягом року порушення.

Крім того, з 16 липня усі сайти в Україні мають запровадити україномовні версії.

Великий Київ у Google News

підписатися