Про це свідчить статус звернення на сайті Київради.
У КМДА наголосили, що споруда ресторану "Вітряк“ на просп. Академіка Глушкова, 11 наказом Міністерства культури України від 29.12.2016 № 1273 занесена до Державного реєстру нерухомих пам’яток України як пам’ятка архітектури та монументального мистецтва місцевого значення, охоронний № 1007-Кв.
Відтак, усі власники пам’яток, щойно виявлених об’єктів культурної спадщини чи їх частин або уповноважені ними органи (особи) незалежно від форм власності на ці об’єкти зобов’язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір (ч. 1 статті 23 Закону України “Про охорону культурної спадщини“.
В охоронному договорі зазначаються вимоги щодо режиму використання пам’ятки чи її частини, види і строки виконання робіт з консервації, реставрації, реабілітації, музеєфікації, ремонту, пристосування пам’яток, інших пам’яткоохоронних заходів, необхідність яких визначається відповідним органом охорони культурної спадщини.
У КМДА з'ясували, на сьогодні охоронний договір на цей об’єкт культурної спадщини не укладено.
Департаментом охорони культурної спадщини виконавчого органу Київської місткої ради (Київської міської державної адміністрації) власнику – ТОВ "Ресторан "Вітряк" (далі – Власник) направлено припис з відповідними пам’яткоохоронними вимогами, зокрема щодо укладання охоронного договору на пам’ятку", - йдеться у відповіді на петицію.
Якщо власник ресторану не виконає умови припису, у профільному департаменті обіцяють "вжити заходи відповідного реагування згідно з чинним законодавством у межах наданих повноважень".
Довідково. Ресторан “Вітряк” збудували у 1967 році за проєктом Анатолія Добровольського на насипному пагорбі. Панно “Вітер”, у створенні якого також брали участь Віктор Зарецький та Борис Плаксій, є єдиною вцілілою монументальною мозаїкою Горської у Києві. Модерністська будівля має статус пам’ятки архітектури і монументального мистецтва. За останні 10 років “Вітряк” щонайменше тричі змінював і власників, і назву. Причому нові заклади робили ремонти, затуляючи мозаїчне панно, однак у 2017-му активістам вдалося переконати нових власників відкрити мозаїку. У серпні 2024 ресторан виставили на продаж.
Читайте також: Виставку «Алла Горська. Боривітер» у Києві відвідали понад 51 000 людей – чим привабили картини дисидентки
Нагадаємо, нещодавно минуло 54 роки з дня трагічної загибелі Алли Горської.