Запрацювали нові правила, за якими потрібно буде вступати у спадок

Автор: Любава Лисичкіна
23:44 09.11.2023

В Україні запрацює оновлена процедура отримання спадщини. Зокрема змінилося місце відкриття спадщини, а також строки видачі документа.

Запрацювали нові правила, за якими потрібно буде вступати у спадок

Відповідні зміни підтримала Верховна Рада України, проголосувавши за два законопроєкти, які змінюють процедуру отримання спадщини ( № 9287 “Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення порядку прийняття спадщини” та № 9288 “Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо удосконалення порядку прийняття спадщини”).

Як зміниться процедура отримання спадщини в Україні

  • місцем відкриття спадщини вважатимуть останнє місце проживання спадкодавця;
  • якщо місце проживання спадкодавця неможливо з’ясувати або його реєстрацію, що перебуває за межами України, зареєстровано — місцем відкриття спадщини стане місцезнаходження нерухомого майна або його основної частини;
  • якщо місцем відкриття спадщини вкажуть населений пункт, де тривають бойові дії або які перебувають під тимчасовою окупацією Росією — з приводу спадщини можна буде звертатися до будь-якого нотаріуса.

Строк  для прийняття спадщини

  • Свідоцтво про право на спадщину можна буде отримати після того, як закінчиться строк для прийняття спадщини. До змін строк становив пів року.
  • На період дії воєнного або надзвичайного стану в країні зупиняються строки позовної давності (всі строки, встановлені Цивільним кодексом України).

Борг у спадок: чи змусять рідних виплачувати кредит померлого родича

  • Якщо спадкоємці (чоловік/дружина і батьки) приймуть спадщину, то вони успадкують і боргові зобов’язання спадкодавця.
  • Водночас розмір відповідальності спадкоємців перед кредитором обмежується вартістю успадкованого майна.

“Прийняття спадщини є правом спадкоємця. Однак, залежно від складу і стану майна у спадок, за значних боргів спадкоємці можуть відмовитися від спадщини”, — розповіла старша юристка ЮФ Wolf Theiss Оксана Волинець.

Але є випадки, в межах яких законодавство надає можливість спадкоємцям відстрочити успадковану виплату за кредитом. Зокрема, йдеться про спадкоємців загиблих на війні в Україні військовослужбовців.

До слова, нардеп пояснив, чому військове кладовище має бути у Биківні.

Великий Київ у Google News

підписатися