Підсвічники, лампади та уламки дзвонів забрав у свій дім музейник села Дмитро Гудла – аби залишити на згадку наступним поколінням віруючих.
“Побачать люди, що орки зробили з нашою церквою. Був обстріл великий, багато людей у погребах сиділи. Хата та горить, та горить. Коли вийшов на погребник, дивлюсь – церква палає. Була московського патріархату – але це все ж таки пам’ятка – Кирил той хай побачить, що вони натворили. Іконостас був старовинний, намолений – в цьому цінність цієї церкви”, – розповідає в ефірі 1+1 Гудла.
Жителі селища пам’ятають, як наприкінці лютого до Лук’янівки зайшли російські танки. З того дня населений пункт майже місяць перебував у російській окупації. Голова села Володимир Бондар згадує, як російський командир ставив йому автомат до скроні, коли попросив завозити хліб для жителів.
“Піхота їхня пройшла, стукали людям, кричали: “Не виходьте, ховайтесь, ми російська армія”. Наше село з трьох у нашій громаді постраждало найбільше. 31 будинок зруйнований повністю, 120 пошкоджено”, – каже голова села.
До війни храм Вознесіння Господнього люди відвідували щотижня – хрестили дітей, відспівували померлих, молилися за ближніх. Він є одним із небагатьох такої старини в Україні, не знищений більшовиками.
“У 1936 році церкву закрили та зробили з приміщення сільськогосподарський склад. А в 1941-му, коли зайшли німці – відкрили і більше вона не закривалася. Старі люди кажуть, що німці того не робили, що роблять росіяни”, – говорить Дмитро Гудла.
Після деокупації Лук’янівки люди почали питати, де священик, який служив у храмі – виявилось, що той втік. Віряни запросили до себе отця із ПЦУ – тепер він приходить, щоб сповідати та молитися разом із прихожанами по хатах та на кладовищі.
“Сказали, що нам цей батюшка московський не потрібен. Бо церква згоріла, село зруйноване. А він служив Кирилу. Всі люди проголосували за відмову – щоб його тут і не було”, – говорить Володимир Бондар.
Нагадаємо, глава УГКЦ під час візиту в Ватикан подарував Папі римському фрагмент російської міни, яка влучила в храм в Ірпені. А у Макарові російські окупанти прострелили голову Івана Богослова на іконі у місцевому храмі.