За даними Міндовкілля, обсяги таких відходів уже набули масштабів, яких на Європейському континенті не спостерігалося з часів Другої світової війни.
«Чим довше такі відходи перебуватимуть на території України, тим більше шкоди вони завдадуть довкіллю, забруднюючи ґрунти, воду, повітря, а також спричинюючи додаткові викиди парникових газів, що негативно впливатиме на глобальні кліматичні процеси», – повідомили у Національному інституті стратегічних досліджень.
Понад 325 тис. тонн воєнного сміття – це залишки російської техніки. Решта – понівечене обстрілами та вибухами майно мирних жителів – жертв агресії.
«За попередніми оцінками Міністерства розвитку громад та територій України, російські війська зруйнували близько 6,8 тис. житлових будинків. Тільки на деокупованих територіях Київської, Чернігівської та Сумської областей від руйнувань будівель і споруд через дії РФ утворилося близько 15,2 млрд тонн відходів. Понад 200 тис. легкових і вантажних автомобілів, знищених в Україні під час воєнних дій, нині складуються у спеціально відведених місцях», – додали в НІСД
Одним із шляхів вирішення проблеми – називають переробку сміття та використання у майбутньому в якості будівельних матеріалів. Такий світовий досвід уже є:
«Після Другої світової війни відбудову Варшави прискорило використання матеріалів, котрі залишилися по завершенню бойових дій. Зокрема неушкоджену цілу цеглу застосовували повторно, а будівельне сміття подрібнювали на бетон. Сьогодні в таких державах як Данія, Нідерланди, Німеччина від забудовників вимагають використовувати певний відсоток продукції з переробленого сміття. У Нідерландах уже близько десяти років діє закон, що забороняє звозити на полігони будівельні відходи, які можна переробити», – кажуть в НІСД.
Наразі РНБО України пропонує уряду класифікувати відходи аби визначити можливості майбутньої утилізації подібно до того, як це роблять в ЄС.
Нагадаємо, у столиці кілька днів спостерігають смог. Киянам радять не відкривати вікна та уникати фізичної активності на вулиці через погіршення стану повітря.