Закон не про те: чому під прикриттям війни «пиляють» заповідники, захищені ЮНЕСКО

Автор: Оксана Тупальська
15:30 07.11.2022

Депутати парламенту мають намір врізати територію Чорнобильського біосферного заповідника, розташованого в межах Київщини та захищеного ЮНЕСКО. Проголосований у першому читанні законопроект №7445 передбачає створення двокілометрової прикордонної смуги, при цьому – зменшення площі заповідника. Чому документ різко розкритикували природоохоронці детальніше.

Закон не про те: чому під прикриттям війни «пиляють» заповідники, захищені ЮНЕСКО
Світлодіодне освітлення

Відповідно до законопроекту, у розпорядження Держприкордонслужби має перейти вздовж усього кордону з Білоруссю двокілометрова смуга, що містить територію близько 200 тис. га землі. Більшість з них – природні заповідники Полісся, є також прикордонні населені пункти. У Київській області – це виключно 235 тис. га території Чорнобильського заповідника.

Група вчених з представників Національної академії наук а також організації, які спеціалізуються на охороні довкілля забили на сполох: адже за благими намірами захисту української землі від агресора ховається небезпечне посягання на національну цінність – території, де селяться рідкісні види тварин та рослинності. Серед них зубри, вовки та ведмеді.

«Землі, які потрапляють у прикордонну смугу, повинні вилучатися з заповідника для якихось робіт. Але навіщо? Адже мінування територій, будь-які фортифікації вже і так робляться, там давно все укріплюється. Якщо треба буде ще – ми не виступаємо проти. Але якщо вся ця смуга не буде заповідниками – то що там планується? – Осушення і вирубки?» – каже кореспонденту «Великого Києва» Олексій Василюк, науковець, представник Української природоохоронної групи.

Екологи побоюються, що після виведення земель будуть висушені болота біля північного кордону країни та прокладені дороги. Кажуть, що це призведе до знищення природи, але і навряд буде служити безпеці українців:

«Єдине, що можна зробити і для чого потрібно вилучати – це щоб зробити відкриту зону, яка б прострілювалася. Якщо це буде смуга доріг, якою можна буде їздити українцям, ними зможуть їздити і росіяни. Навіщо руйнувати природну фортецю ще й зі шкодою для довкілля?.. Очевидно автори закону не розуміють, що роблять», – говорить Василюк.

Група вчених НААН України зверталася до президента Володимира Зеленського з листом та просила не чіпати територію, яка охороняється ЮНЕСКО. Відповіді не отримали. Пропонували версію закону, де територія заповідника посилено охороняється прикордонниками.

Також зверталися до екологічного комітету Верховної Ради. Там підтримали їхню пересторогу та не рекомендували документ до голосування у першому читанні. Однак у сесійній залі за документ проголосували та передали на підготовку до другого читання. 

«Нахрапом все робиться, ці кілька абзаців (які стосуються заповідника) в документі не редагували. При цьому ні слова про села і поля, які знаходяться в 2-кілометровій зоні в інших областях, чи будуть з їх відселяти чи що з ними робити. А тільки прописали про вилучення заповідної зони. Тому ми робимо висновки, що закон пишеться виключно під заповідники», – каже вчений та громадський активіст.

Нагадаємо, Науковці шокували звісткою про справжню кількість окупантів, засмоктаних болотами на півночі України.

Прикордонники раніше розповідали, як продовжують укріплювати кордон з Білоруссю.

Водночас, заступник начальника Головного оперативного управління Генерального штабу Збройних Сил України бригадний генерал Олексій Громов повідомляв, що росіяни можуть наступати вдруге з території Чорнобильської зони, а також з Чернігівської області.

Великий Київ у Google News

підписатися