У запропонованому у серпні 2023 року проекті «Дніпровського проектно-вишукувального інституту ДПВІ» було закладено корчування дерев біля берегів озера та ліквідація очерету. Проект розвитку озера розробляли на замовлення КП “Плесо”. За нього заплатили 150 тис грн. Нажаль, реалізацію очищення озера згідно проекту не встигли розпочати до того, як озеро всохло, а з ним загинули риби, черепахи та ондатри.
Завдяки своєчасному зверненню ГО Стардуб не будуть знищувати 14 дерев на ділянках, які до обміління були берегами Синього озера. Про це розповіла голова правління організації Інга Малько.
“Ми від громадської організації Стардуб надали пропозицію до звіту щодо можливості збереження 14 дерев під час впровадження планової діяльності із розчистки озера. Міндовкілля її частково врахувало…, тому є надія, що дерева збережуть, бо у висновку чітко зазначено – забезпечити повне збереження існуючих дерев на території провадження планової діяльності. Я проконтролюю це питання особисто”, – повідомила Малько.
Вона додала, що шкодує, що під час обговорення проекту ніхто більше з чималої групи громадського активу масиву Виноградар не подав письмові пропозиції, які б дозволили ще більше удосконалити проект.
“Попри великий резонанс даного питання у суспільстві, за час проведення громадських обговорення звіту з ОВД по зазначеному проєкту було надано лише одне зауваження. Чому такий низький рівень залученості? Кожна пропозиція, це можливість вплинути на конкретні дії по реалізації проєкту, та, як результат, відновлення екосистеми озера… Мені б особисто було дуже цікаво почитати зауваження від професійних гідрологів, в тому числі від тих, що виступали на громадській раді Подільської РДА”, – сказала захисниця довкілля.
“Питання збереження озера Синє є резонансним та важливим, тому я думаю нікому не цікаво закопувати мільйони в землю, хоча я можу помилятися. Зараз проводиться комплексна геологічна дорозвідка, щоб пересвідчитися у вірності обраного шляху. Я не буду нікого звинувачувати та адвокатувати, мені дуже цікаво чим це все завершиться. Подивимося”.
“Точно знаю, що до початку робіт із розчистки КП “Плесо” треба отримати низку важливих документів: дозвіл на виконання будівельних робіт, дозвіл на проведення робіт на землях водного фонду, дозвіл на спеціальне водокористування і, напевно, провести якісь тендери. І це займе достатньо часу, але надія лишається, що роботи розпочнуться в цьому році”.