Відповідні матеріали оприлюднило видання The Washington Post.
Як зазначається в публікації, у жовтні 2021 року в Білому домі відбулась нарада, участь в якій, окрім президента Байдена, взяли віцепрезидентка Камала Харріс, держсекретар Ентоні Блінкен, голова Об’єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі, голова Пентагону Ллойд Остін, директор ЦРУ Вільям Бернс та інші чиновники.
Вони прибули із суворо засекреченим розвідувальним аналізом, складеним із нещодавно отриманих супутникових зображень, перехоплених повідомлень та людських джерел, який стосувався військових планів президента Росії Володимира Путіна щодо повномасштабного вторгнення в Україну”, — пишуть американські журналісти.
Протягом кількох місяців представники адміністрації Байдена з побоюванням спостерігали, як Путін збирає десятки тисяч солдатів та перекидає танки та ракети до кордонів України.
У міру того, як літо добігало кінця, Джейк Салліван, радник з національної безпеки, зосередився на збільшенні обсягу розвідданих, пов’язаних з Росією та Україною. Він організував зустріч в Овальному кабінеті після того, як його власні думки перейшли від невпевненості в намірах Росії до стурбованості тим, що він надто скептично ставиться до перспектив воєнних дій, тривоги”, — зазначає видання.
Проаналізувавши наявну інформацію, зібрану в тому числі завдяки американській розвідці, яка мала джерела серед політичного керівництва РФ та російських збройних сил на всіх рівнях, учасники наради дійшли висновку, що Росія готується до масованого наступу. Ці плани виглядали набагато радикальнішими, ніж окупація Криму у 2014 році та розпалювання війни на сході України, оскільки, “судячи з усього, передбачали захоплення більшої частини території України“.
Читайте також: Тисячі кілометрів на схід. Куди російські мародери відправляли награбоване в Бучі
“Використовуючи карти, Міллі показав позиції російських військ та територію України, яку вони мали намір захопити. Це був напрочуд зухвалий план, який міг створити пряму загрозу східному флангу НАТО або навіть зруйнувати архітектуру безпеки Європи після Другої світової війни“, — йдеться у статті, на яку посилається “Суспільне”.
Байден, який перед вступом на посаду обіцяв вберегти США від нових війн, дійшов висновку, що Путіна потрібно стримувати або ж протистояти йому. Причому Сполучені Штати не мали діяти самі. Водночас у НАТО не було єдиної позиції щодо того, як поводитись із Москвою, а довіра до США була послаблена на тлі проблем після окупації Іраку та виводу американських військ з Афганістану.
Міллі зазначив, що РФ планує провести велику стратегічну атаку на Україну одразу з кількох напрямків.
За даними розвідки, росіяни прийдуть із півночі, по обидва боки від Києва. Одні сили мали рухатися на схід від столиці через Чернігів, а інші мали обійти Київ із заходу, просуваючись на південь із Білорусі через природний пролом між “зоною відчуження” на покинутій Чорнобильській АЕС та навколишніми болотами. Атака мала статися взимку, щоб тверда земля зробила місцевість легко прохідною для танків. Сформувавши кліщі навколо столиці, російські війська планували заволодіти Києвом за три-чотири дні. Спецназ, їхні спецпідрозділи, знайдуть і усунуть президента Володимира Зеленського, вбивши його, якщо буде потрібно, і встановлять дружній Кремлю маріонетковий уряд”, — зазначається у повідомленні.
Окремо російські війська мали прийти зі сходу і пройти через центральну Україну до Дніпра, а війська з Криму — зайняти південно-східне узбережжя. На реалізацію цих планів приділялося кілька тижнів.
“Хоча протягом наступних кількох місяців адміністрація Байдена публічно заявляла, що не вірить у те, що Путін ухвалив остаточне рішення, єдине, що його команда не могла сказати президентові того осіннього дня — це те, коли саме російський президент натисне на спусковий гачок“, — пише WP.
Читайте також: Влада РФ “позбулася” своїх військових, які вчиняли звірства на Київщині – аналітики
Як припускали аналітики, Путін був переконаний, що відповідь Заходу на спробу захопити Україну буде супроводжуватись великим обуренням, але виявиться обмеженою у фактичному покаранні. На користь цього свідчили намагання США уникнути нових війн, зміна влади у Німеччині, економічний спад у Великій Британії, наслідки пандемії COVID-19, а також залежність значної частини Європи від російських нафти й газу.
Американська сторона дійшла висновку, що у цій ситуації Захід має зосередитись на чотирьох цілях:
- не допускати прямого зіткнення між військовими США та НАТО з Росією;
- стримати війну у географічних кордонах України;
- зміцнювати та підтримувати єдність НАТО;
- посилити Україну та дати їй кошти для боротьби.
“Адміністрація також серйозно турбувалася про молодого президента України, колишнього телевізійного коміка, який прийшов до влади на величезній хвилі народної підтримки та прагнення до фундаментальних змін, але втратив громадський авторитет частково через те, що не виконав своєї обіцянки — миру з Росією. 44-річний Зеленський не міг зрівнятися з безжальним Путіним“, — зазначається у публікації.
Водночас з огляду на диспропорцію у військовому потенціалі РФ та України, у Білому домі дійшли висновку, що росіяни зможуть захопити Київ, хоча й не так швидко, як їм хотілося б.
Своєю чергою українська сторона поставилась до розвідданих США з певним скепсисом. Втім, критичну позицію щодо можливості нападу Росії на Україну висловили й деякі члени НАТО.
“Французькі та німецькі офіційні особи не могли зрозуміти, навіщо Путіну намагатися вдиратися та окупувати велику країну, де, як вважається, на кордоні зосереджено від 80 000 до 90 000 військовослужбовців. Інші стверджували, що росіяни проводили навчання, на чому наполягав сам Кремль, або грали в обман, щоб приховати мету, не пов’язану із вторгненням“, — пише WP.
Натомість до побоювань американської розвідки дослухались країни Балтії та Велика Британія.
Читайте також: Батьки і брат загинули. Окупанти на Київщині розстріляли автівку з 5-річною дівчинкою (ВІДЕО)