У перші дні вересня минуло 2 роки з часу пожежі у Римо-католицькому храмі Святого Миколая — одній з найкращих споруд Києва архітектора Городецького. Восени 2021 року обіцяли зібрати кошти меценатів та відремонтувати понівечений вогнем храм, який віряни вимушено розділяли з будинком органної та камерної музики, який в 1978 році розмістила у святині радянська влада.
Через те, що будівля потрапила в руки столичних управлінців та мінкультів, католики були роками вимушені проводити щоденні богослужіння в підвалі храму, поруч з приміщеннями, які будинок органнної музики використовував в якості туалетів та роздягалень. І лише у великі свята та в неділю отримували право відправити месу нагорі – в головному приміщенні собору.
Тепер, коли показові роботи державні організації провели, ліквідовувати наслідки пожежі вимушені парафіяни. При цьому не маючи змоги залучити закордонну підтримку католицьких меценатів – бо стіни надалі не є власністю церковної громади.
Після гасіння пожежі парафіяни самотужки намагаються хоч якось зупинити поширення грибка на стіни храму.
“Вилито на ці стіни 600 тисяч літрів води. Ця вся вода затрималася на підлозі. А оскільки потрібно було показати гарну картинку, прикрили цю підлогу плитами, і так залишили”, – розповідає про результати державної “реставрації” настоятель Делегатури Місіонерів-Облатів в Україні, настоятель парафії о.Павло Вишковський.
Пошкодження вікон, яке було видно після пожежі у вересні 2021 року залишається досі.
Допомогти у реставрації костелу Святого Миколая готові віряни зі США, Швейцарії та Італії. Однак самовільно проводити відбудову римсько-католицька парафія права не має.
“У нас є опікунська рада – це 27 авторитетних осіб України. Відомих будівельників, архітекторів, митців, які не можуть нічого робити. Ми зверталися 32 роки поспіль. Є величезний чемодан, шафа звернень. Сам я за рік надіслав більше 100 листів до Міністерства культури, до президента України, скрізь, де лише можливо, щоб храм був повернутий законній власності – парафії”, – каже о.П.Вишковський.
У Мінкульті заявляли, що заважають повернути храм фінанси, а зараз – повномасштабна війна. Тим часом віряни хрестять дітей, вінчають молодят, відспівують загиблих воїнів та моляться з перемогу України в храмі з пошкодженими після пожежі стінами та переживають, аби він не зазнав ще більших руйнувань вдруге.
Влітку 2023 року польські вчені спільно з італійськими митцями повідомила, що в разі повернення святині громаді не проти почати дослідницькі роботи перед початком відновлювальних робіт в костелі.
Нагадаємо, 3 вересня 2021 року ввечері сталася масштабна пожежа в соборі Святого Миколая. Згодом ймовірною причиною вогню назвали пошкодження електродротів. Загорання сталось між першим і другим поверхами та швидко розповсюдилось на покрівлю будівлі.
Читайте також: Храм на замку, білети в касі: чи місце музеям в церквах Софії Київської, Києво-Печерської лаври чи в Володимирському соборі
На початку червня 2022 року повідомлялося, що у Києві святкують офіційну передачу костелу святого Миколая вірянам. З цього приводу відбулося урочисте Богослужіння, у якому взяли участь представники Ватикану, Всеукраїнської Ради Церков і Релігійних Організацій, а також єрархи ПЦУ, УГКЦ та інші. Однак, передачі не сталося, бо обіцянка урядовців не знайшла відображення в офіційних рішеннях та документах.
Храм Святого Миколая побудовано в 1899—1909 роках. Ділянку під нього виділили на численні прохання вірних Римо-Католицької Церкви. Власне, вони й зібрали кошти на будівництво. Роботу довірили молодому київському архітекторові Владиславу Городецькому. Він вирішив звести споруду в готичному стилі з високими стрілчастими вежами. Шпилі конструкції здіймаються на 62 метри. Під час будівництва використано новий, на той час, матеріал — залізобетон, а фундамент уперше в Європі опирався на бетонні палі. Скульптурні роботи виконано в майстерні інженера Саля. Новаторський витвір авторів став архітектурною перлиною Києва.