Як повідомляється, наразі проходить чимало розмов щодо зведення ЖК на Подолі та зміни висотності.
За словами Ксенії Семенової, депутатки Київради, Департамент охорони культурної спадщини КМДА своїм наказом змінив режим забудови щодо висотності новобудов. По деяким територіям тепер можна будувати будівлі до 27 метрів, а по деяким до 42 метрів.
“Гадаю, що це зроблено під конкретні потенційні проєкти забудовників, які зверталися до КМДА із проханням змінити висотність “, – розповідає депутатка.
Один з цих об’єктів, де можуть з’явитися хмарочоси – колишній пивзавод на Подолі, поруч з яким забудовники хочуть звести черговий ЖК. Цей проект хоч обговорювався з громадою Подолу – людям навіть демонстрували, як це буде виглядати з різних оглядових точок. А от, що планують у інших зонах, де збільшено висотність будинків – поки невідомо, додає Ксенія Семенова.
У Департаменті охорони культурної спадщини КМДА запевняють, що були внесені окремі зміни щодо висотності забудови після дослідження пам’яток відповідно до ландшафту. А він у Києві є різних видів – промисловий, міський, монастирський, парковий. Все залежить від того, як історично розвивалася конкретна територія.
За словами Ірини Черненко, виконувачки обов’язків директорки Департаменту охорони культурної спадщини КМДА, доцільність висотності та інші численні вимоги забудовник має обґрунтувати і погодити не лише у Департаменті, а й на засіданні його Консультативної ради, а також і з Міністерством культури та інформаційної політики України, оскільки зазначена територія потрапляє до Центрального історичного ареалу міста Києва.
“В історичній частині Подолу проєктувати споруди висотою до 27 метрів можна лише в тій частині Подолу, де вже історично склалася існуюча житлова та промислова забудова на рівні 5-9 поверхів, наприклад – висота будівлі елеватора на вулиці Набережно-Луговій становить 32 метри. В іншій частині Подолу, а тим більше там, де історично сформована забудова у 4-5 поверхів, ніхто не будуватиме висотних будинків, оскільки відповідно до встановлених режимів та обмежень використання цієї історичної території висотність не повинна перевищувати 15 метрів “, – пояснює Ірина Черненко, в. о. директорки Департаменту охорони культурної спадщини КМДА.
Чиновниця підкреслює, що на стадії проєкту розглядається не лише висотність, а й композиційна частина, вона повинна гармонічно вписуватися в існуючу забудову Подолу.
За її словами, до 27 метрів, це не означає, що хтось дозволить будувати будинок саме у 27 метрів. Тим більше, що обґрунтування у 27 метрів стосуються зон регулювання забудови заповідника. На самій цінній території історичного Подолу – території державного історико-архітектурного заповідника “Стародавній Київ” допустима висотність до 15 метрів.
Щодо забудови території колишнього пивзаводу на Подолі, який знаходиться по вулиці Кирилівська, то у департаменті пояснюють – приміщення будівлі пивзаводу знаходяться біля підніжжя гори Юрковиця, висота якої за абсолютними відмітками над рівнем моря складає 168,6 м. – 173,5 м. Враховуючи дослідження оточуючого рельєфу місцевості та структуру ландшафту – тут дозволяється проектувати будинки висотою до 42 метрів виключно біля підніжжі гори.
“Але ці висотні параметри необхідно розглядати з іншими обмеженнями, які прописані в режимах використання зазначеної території. У таких місцях реконструкція існуючих та будівництво нових будівель за індивідуальними проєктами мають бути погоджені в установленому порядку, у тому числі з відповідними органами охорони культурної спадщини згідно історико-містобудівних досліджень, схвалених Консультативною радою”, – розповідає Черненко.
Вона додає, що у випадку з пивзаводом на Кирилівській, за результатами проведених історико-містобудівних досліджень вказаним розробником було запропоновано Департаменту визначити зазначені висотні параметри, оскільки територія історично зазнала перетворень і знаходиться в оточенні об’єктів, висота яких коливається від 9 до 55 метрів, зокрема колишнє зерносховище на вул. Кирилівській, 42. Але це не означає, що там будуть будинки у 42 метри.
Черненко говорить, що це лише висотність, яка не повинна перевищуватися при проектуванні об’єктів безпосередньо біля підніжжя гори. Тобто, якщо хтось захоче там будувати, фахівці розглянуть як цей проєкт буде впливати на оточуюче середовище, робитимуть 3D моделювання, щоб він повністю відповідав збереженню планувально-просторової композиції, оточуючому середовищу, історично складеному ландшафту. Станом на сьогодні проєктна документація по вказаному об’єкту на розгляд до Департаменту не надходила.
Відомо, у КМДА не включили 120-річну пивоварню Шульца до пам’яток Києва.