У перші дні війни електрику вимкнули працівники музею – вони не могли потрапляти щодня на роботу, не знали, чи доберуться наступного ранку, тому боялись, що доведеться залишити техніку ввімкненою без нагляду: якщо вода випарується, може виникнути пожежа. Так, у березні, без чистої води та кисню медузи швидко загинули. До повномасштабного вторгнення експонували 23 види медуз. Вартістю від 50 євро кожна.
Всередині березня співробітники повернулись в музей, почистили акваріуми, почали привозити нових малих медуз розміром з піщинку, та розводити знову. До літа планували відкриття – коли закуплені медузи підростуть.
Наприкінці травня до установи прийшли енергетики та виявили недоліки в звітах. З цієї причини – вирубили світло. Відтак, і ця колекція загинула.
Вже влітку музей запрацював – з наступними вирощеними експонатами. Проте у жовтні у Києві почали вимикати світло. Одного разу, електрика в музеї зникла на кілька діб.
Тепер музейники підлаштувалися під обставини, мають 16 видів медуз. Як каже Артем Єрусалимський в коментарі КР, продовжували їх розводити, бо музей такого роду єдиний в Україні.
«Завдяки зусиллям наших фахівців, які незважаючи ні на що змогли відродити унікальну колекцію нашого музею, та завдяки нашим захисникам–героям, музей медуз має можливість працювати для Вас», – повідомляють в музеї.
За дотримання добрих умов перебування медуза живе близько року і росте. Серед експонатів – середземноморська медуза, “гарматне ядро”, південно-американська морська кропива, атлантична морська кропива, медуза амакусу, плямиста австралійська медуза, медуза “левова грива”.
Нагадаємо, у Національному науково-природничому музеї НАН України проводили зустріч про морських тварин.