Про це повідомила співзасновник Національної ресторанної асоціації України Ольга Насонова агенції “Інтерфакс-Україна“.
“Точної статистики немає, оскільки вона наразі просто не здійснюється, серед цих 7 тис. – заклади, що закрилися, і ті, про які немає даних (на окупованих територіях, у зонах обстрілів). Ринок зменшився приблизно на 25% порівняно з лютим 2022 року. У деяких областях падіння ринку становило понад 50% (Харківська, Миколаївська, Запорізька, Луганська області), У Київській, Одеській, Дніпропетровській областях – падіння до 30%“, – сказала Насонова.
Водночас, за її словами, у західних областях спостерігається позитивна динаміка. У Львові та області кількість ресторанів та кафе зросла приблизно на 30%, у Закарпатській, Чернівецькій, Івано-Франківській областях спостерігається зростання приблизно на 20%.
До початку літа падіння ринку було значнішим. Але з червня почали відкриватися ресторани у Києві, а також у західних областях, загалом понад 2 тис. закладів.
За її словами, серед літніх відкриттів Львова були заклади “розкручених” мереж: Bao Casual (власник Тарас Середюк), “Остання Барикада” (Дмитро Борисов), низка франчайзингових закладів.
Релокацію (перевезення меблів та обладнання) здійснили одиниці, відзначили в асоціації. Здебільшого власники закладів, які опинилися біля зони бойових дій, або безпосередньо в ній, або на окупованих територіях, запускали цілком нові бізнеси.
Нагадаємо, кафе і ресторани в Києві зможуть працювати не пізніше, ніж до 22:00.