Країни Європейського Союзу досягли домовленості щодо створення масштабного оборонного фонду в розмірі 150 мільярдів євро. Цей фонд покликаний дозволити державам-членам отримувати кредити від Брюсселя для спільних закупівель озброєння через механізм спільних тендерів. Про це 19 травня повідомила газета Financial Times.
Ініціатива була ухвалена на тлі повномасштабної війни Росії проти України та посилених закликів колишнього президента США Дональда Трампа до країн-членів НАТО активніше інвестувати у власну обороноздатність.
“Механізм є частиною масштабної стратегії з переозброєння європейського оборонного сектору, який протягом багатьох років скорочувався”, — зазначається у матеріалі видання.
Більшість фінансування планується спрямувати на підприємства, зареєстровані в ЄС. Водночас, ініціатива дозволяє участь підрядників з-за меж Євросоюзу, але за певних обмежень, аби стимулювати їхнє виробництво на території Європи.
Читайте також: ЄС пропонує G7 знизити граничну ціну на російську нафту до $50 за барель, – Reuters
Ключові умови участі компаній із-за меж ЄС:
- Мінімум 65% вартості кожного контракту мають покривати компанії з ЄС, України, Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії або Швейцарії.
- Максимум 35% — можлива частка третіх країн (як-от Велика Британія, США, Туреччина), але лише за наявності угоди про оборонне співробітництво з ЄС.
- Участь одного позаєвропейського підрядника обмежена 15%. Однак, ця частка може бути підвищена до 35% за умови співпраці з європейським партнером або зобов’язання замінити його на виробника з ЄС протягом двох років.
Програма охоплює закупівлю широкого спектру озброєнь, включаючи артилерійські снаряди, ракети, безпілотники, системи протиповітряної оборони, стратегічну авіацію. Вона також включає технології у галузях кібербезпеки та штучного інтелекту.
Оскільки схему подано за надзвичайною процедурою, вона не потребує голосування в Європарламенті та, як очікується, набуде чинності до кінця травня після формального затвердження.