Якщо сигарети пахнуть – не продавати: як впливають антитютюнові заходи на звички співвітчизників

Автор: Оксана Тупальська
17:47 10.07.2023

З 11 липня починають діяти чергові обмеження для курців. Їх запровадили як частину антитютюнової політики країни, яка реалізується впродовж понад 20 років. Чи допомагають обмеження зменшувати кількість курців, дізнавався кореспондент «Великого Києва».

Якщо сигарети пахнуть – не продавати: як впливають антитютюнові заходи на звички співвітчизників

Варто нагадати, що з 11 липня діє заборона на рекламу, продаж низки зразків електронних сигарет та починають діяти штрафи за реалізацію Е-цигарок неповнолітнім. 

«ВК» також розповідав, що відмова від тютюнопаління є патріотичним кроком, бо найбільші виробники цигарок не пішли з ринку РФ та продовжують готувати російський бюджет податками і фінансувати виробництво ракет, які летять в бік України.

Рік тому влітку почала діяти заборона куріння електронних сигарет в ресторанах та кав’ярнях. Було визначено низку місць громадського користування, де не куріння є порішенням – від сходових клітин до територій поблизу медичних установ. Тоді ж було запроваджено медичне попередження на упаковці пристроїв для куріння, а на цигарках медичне попередження збільшиться до 65% від площі упаковки.

Залишається відкритою проблема куріння кальянів у ресторанах та барах, а також у багатоквартирних будинках. Навіть у КМДА фіксували звернення, коли сусіди скаржилися на курців кальянів, запах яких змушені відчувати усі мешканці під’їздів. За даними ВООЗ, одна година куріння кальяну еквівалентна приблизно 100 викуреним сигаретам. 

Відповідно до закону, який почав діяти в липні 2022 року, за розміщення попільничок, кальяну або куріння в заборонених, передбачених документом місцях, діють штрафи. Тоді навіть з’явився чат-бот, куди можна звернутися зі скаргою на курців, а також організації, які порушують антитютюнове законодавство. 

А від початку 2021 року почав діяти закон про заборону продажу електронних сигарет неповнолітнім.

16 грудня 2012 року набув чинності Закон України №4844 про повну заборону куріння в громадських та на робочих місцях, включаючи приміщення закладів ресторанного господарства. Тоді документ не містив пункту про електронні сигарети, а власники ресторанів та кав’ярень чинили спротив нововведенню. Однак, саме після початку дії цього закону у столичних кав’ярнях та розважальних закладах почали з’являтися окремі зали для курців та некурців. 

Однак, як у 2012 році, так і в 2023 залишається відкритим питання реалізації закону. Бо, якщо щодо громадського закладу можна написати звернення чи скаргу з відповідними наслідками, то відловити курців на зупинках транспорту або на тій же території лікарні чи поруч з дитмайданчиком – набагато важче. Хоча, відмові випадки, коли люди зверталися до юристів та скаржилися на сусідів, які палили в місцях загального користування та проживання.

У квітні 2023 року було проведено опитування ВООЗ у співпраці з Міністерством охорони здоров’я України та Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) щодо вживання тютюну серед дорослого населення (18 +). https://phc.org.ua/news/vsesvitniy-den-bez-tyutyunu-2023-progres-ukraini-ta-rezultati-opituvannya

Відповідно до результатів опитування найбільш вживаним тютюновим виробом залишаються сигарети (83% споживачів усіх тютюнових виробів).  

  • 27,4% респондентів (44,0% чоловіків і 13,7% жінок) на цей час вживають будь-які тютюнові та нікотинові вироби. Серед них щоденних споживачів – 23% (37,5% чоловіків та 11,1% жінок).
  • Вживання новітніх тютюнових та нікотинових виробів є порівняно низькою: електронні сигарети (3,3%), ТВЕН (3,0%) та кальян (2,6%).
  • 28,8% респондентів повідомили про вплив тютюнового диму вдома та 21,7% – у приміщенні на робочому місці. Тобто, що вони є пасивними курцями.

Варто зазначити, що після повномасштабного вторгнення кількість курців дещо зросла. Бо за даними 2021 року будь-які тютюнові та нікотинові вироби вживали 26,5% українців. Тобто на 0,9% менше, ніж тепер.

У порівнянні з 2010 роком помічено значне зменшення кількості щоденних курців. Якщо у 2010-му активну залежність мали 45,1% чоловіків – то тепер 37,5%, тобто на 7,6% менше, жінки – навпаки стали курити більше – було 8,4, стало 11,1%, тобто на 2,7% більше за 10 років.

На момент розпаду СРСР в Україні курили близько 50% чоловіків. Це на 13% менше, ніж тепер.

Для тих, хто хоче позбутися шкідливої звички, в Україні діє ресурс «Я кидаю курити». Серед запропонованих ним рекомендацій – замініть стиль життя та звички на фізичні вправи, позбутися предметів, які нагадують про куріння, заручитися підтримкою родичів та друзів, проводити більше часу з некурцями та навчитися справлятися зі стресом.

Великий Київ у Google News

підписатися