Якщо схоплять в полон, під час обміну направлять в білоруську тюрму – доброволець, що воює за Україну

Автор: Оксана Тупальська
14:05 23.03.2023

Захисник України з білоруським паспортом Андрій “Безсмертний” Трацевський у перші дні повномасштабного вторгнення пішов у тероборону в Києві, а тепер воює на фронті. Він розповів про випробування, які довелось пройти, щоб стати добровольцем та захищати Україну.

Якщо схоплять в полон, під час обміну направлять в білоруську тюрму – доброволець, що воює за Україну Фото: Білоруські добровольці створили нове військове формування — «Білоруський Добровольчий Корпус». Андрій - перший справа

Андрій – представник команди Динамо (Мінськ). Він переїхав з родиною до Києва у 2020 році – коли самопроголошений «президент» Лукашенко силами РФ розганяв мирні акції протесту та катував людей. Він був одним із тих, хто тоді відкрито протистояв Лукашенку, тому був вимушений втікати від кримінального переслідування. Сьогодні Трацевському 29 років.

«Тільки завдяки режиму Путіна стоїть режим Лукашенка. Плюс на протестах у 2020 році допомагали розганяти мусори з рашки. В Києві я працював в особистій охороні. У мене було багато друзів, які пройшли АТО, проводили ознайомчі вправи зі зброєю. Перед початком повномасштабного вторгнення ми думали, як зробити якусь білоруську «двіжуху», коли всі об’єднаються», – згадує Трацевський свій шлях в ТРО, а згодом – на фронт.

24 лютого, коли під вікно будинку, де жив Андрій на вулиці Васильківській в Києві прилетіла ворожа ракета, чоловік вирішив вивезти на Західну Україну дружину з дитиною. А одразу після повернення – взяв зброю та пішов воювати. Згадує, що дорогою до Києва ще двічі потрапляв до рук СБУ та навіть мав загрозу депортації в Білорусь – проте кожного разу телефонував до командира, який чекав його в українському війську та ще до вторгнення видав йому зброю – і відпускали.

Зважаючи, що в Україні отримати громадянство для білоруса – справа не з простих (вимагає багато часу та перевірок), претендувати на зміну паспорта не став. Однак служба з білоруськими документами – це для військового додаткові виклики:

«Те, що я воюю, будучи громадянином Білорусі – це мої проблеми. Я сам вибрав ризикувати та воювати. Але якщо ми потрапляємо в полон, нас не віддають (в Україну), нас віддають в Білорусь. А там чекає довічне ув’язнення», – говорить Андрій.

У випадку загибелі родина військового не отримає компенсації з українського бюджету – таке законодавство. Щомісячні виплати отримує, як усі українські добровольці на фронті.

Водночас, обставини та обмеження військовий не вважає перешкодою для служби. А реалії російського полону порівнює з тим, що вже переживали білоруси у «мирному» житті.

«Хлопці (які повернулись з російського полону) розповідали все, як там відбувалося. За виключенням нюансів, ми все це пройшли в Білорусі. Я особисто плюс-мінус пройшов. Як нас пакували, вантажили, як над нами знущались, у восьмимісну хату закинули 26 людей, не годували, не поїли, газом туди лили періодично. Ці коридори, коли ти біжиш, а тебе там забивають. Це якась мусорська стандартна видно схема», – розповідає Андрій.

Нагадаємо, «ВК» розповідав, що білоруси дослідили, до чого може призвести втягування Лукашенком  їхньої армії в війну на боці Росії.

Великий Київ у Google News

підписатися