Якщо міський депутат потрапляє в парламент, мешканцям тільки краще

Автор: Ирина Касьянова
15:44 21.03.2019

Секретар Київради Володимир Прокопів розповів «Великому Києву», як передвиборча кампанія позначається на роботі Київради, чи відбудуться цього року вибори до…
Читать дальше

Якщо міський депутат потрапляє в парламент, мешканцям тільки краще Фото: Костянтин Ільянок, «Великий Київ»
оренда квартири Київ

Секретар Київради Володимир Прокопів розповів «Великому Києву», як передвиборча кампанія позначається на роботі Київради, чи відбудуться цього року вибори до міськради та чи знесуть всі незаконні будівництва. А також згадав свій досвід роботи під керівництвом Петра Порошенка.

Зараз у самому розпалі президентська кампанія. Чи часто до вас звертаються з проханнями кандидати? Чи просять про послуги в обмін на преференції в майбутньому?

– Від дійсно впливових кандидатів в президенти надходили пропозиції про зустріч. Я не відмовляв, але погоджувався поспілкуватися тільки після виборів. Взагалі, діючій владі, як міський, так і центральній, зручно, щоб у місті все працювало добре.

– Чи впливають передвиборчі конфлікти між фракціями на роботу Київради? Наприклад, між «Солідарністю» та «Батьківщиною»?

– Фракція «Батьківщина» в Київраді не найбільша (17 депутатів із 120. – Ред.). І їхня позиція ніколи не була визначальною. Потрібно віддати їм належне – дуже часто вдавалося знайти спільну мову і отримувати їхні голоси на підтримку важливих для міста проектів. Але якщо цього не трапляється, це неприємно, але не критично для Київради.

Киеврада
Фото Костянтин Ільянок, «Великий Київ»

– Чи доводилося вам йти на якісь поступки для отримання необхідних голосів тієї ж «Батьківщини»? Коли, наприклад, приймали бюджет, від фракції майже не було зауважень, хоча зазвичай вони його критикували. Чи вийшло у вас знайти «розумний компроміс»?

– Те, що в перший рік критикували, через три роки принесло реальний результат. Там, де депутат від «Солідарності», – там нові дороги, вікна замінюються в будинках, будуються дитячі майданчики, садочки. А там, де «Батьківщина» представлена, – мітинги, на яких кричать «Зрада!» та «Все пропало». Спочатку людям це подобалося. А потім почали запитувати: а можна і нам теж дороги відремонтувати, садочки побудувати? І це не тільки «Батьківщини» стосується, але й інших депутатів, яким стало некомфортно бувати на своїх округах, де мало що робилось.

– Але ж у бюджеті на кожен рік виконання повноважень для кожного депутата закладено по 500 тисяч гривень. І що, нічого не робили на окрузі?

– Побудувати дитсадок – це десятки мільйонів гривень, школу – сотні. На Програму соцекономрозвитку виділено близько 8 млрд грн. І одна справа, коли депутат активний, ходить на комісії і представляє інтереси округу, а потім в залі засідань відстоює свою позицію, щоб цей бюджет був прийнятий. А інша – коли постійно критикує бюджет, каже, що неправильно розставлені пріоритети, що потрібні не школи, а лікарні, або не лікарні, а дороги. І щоб не відбулось, ти постійно проти. І в результаті немає з чим звітувати перед виборцями.

Фракція «Солідарність» у Київраді
Фракція «Солідарність» у Київраді – найчисленніша

– А чи є реальні інструменти отримувати кошти на свої округи у представників більшості в Київраді?

– У Київраді немає коаліції і опозиції, як у Верховній Раді. У нас є район, наприклад, Святошинський, де округ представляють різні політичні сили. Є депутат або ні, неважливо від якої він партії, винен завжди міський голова. Але не може мер на одну частину району звертати увагу, а на іншу – ні. Якщо депутат каже, що якийсь дитсадок вимагає екстреного втручання, то значить, так і є. Але для цього має бути якийсь конструктив, бо дивно, якщо вимагаєш виділити гроші на цей садок, а потім не голосуєш за цей документ у залі.

– Деякі соцопитування останніх тижнів показують, що діючий президент може не пройти до другого туру. За кого ви будете голосувати, якщо так станеться?

– Я дивлюся соціологію тільки тих компаній, яким довіряю. Це організації, прогноз яких і реальний результат після виборів мають похибку 1-1,5%. Так ось, в їхніх соцопитуваннях немає жодного прогнозу, в якому Порошенко не вийшов би до другого туру. У мене чітка позиція, за кого голосувати в першому турі, – це Петро Порошенко. В другому турі голосуватиму теж за нього.

Владимир Прокопив
Секретар Київради у другому турі голосуватиме за діючого президента

– А як у такому випадку відобразиться на рейтингу Петра Порошенка розслідування Дениса Бігуса про крадіжки в «Укроборонпромі»?

– Я скептично ставлюся до всіх розслідувань, які з’являються за кілька тижнів до виборів.

– Але це розслідування продовжувалось не один день, за словами його авторів.

– Наскільки мені відомо, НАБУ ще два роки тому відкрило провадження за фактами, які вони зараз оприлюднили як сенсацію. Я б хотів послухати звіт керівника НАБУ, щоб дізнатися, що саме зараз відбувається з тими справами. Де підозри, вироки? Хоча є люди, які вже сидять у в’язниці. Тобто щось відбувається. Впевнений, що розслідування такого масштабу краще було б опублікувати після виборів, щоб спокійно у всьому розібратися та покарати винних. Але ні ту, ні іншу ціль цей сюжет не переслідує. Там одна мета – політична.

– Можливо, раніше на нього не звернули б такої уваги.

– Ви знаєте, на моєму окрузі я багато спілкуюся з людьми – зі звичайними киянами, пенсіонерами, представниками бізнесу, але не помітив у них бурхливого інтересу до цієї теми. Люди втомилися, заплуталися. У мене таке відчуття, що люди просто сприйняли цю інформацію як передвиборчу боротьбу компроматів. Час покаже, чи це був шум заради шуму.

Владимир Прокопив

– Ви багато років у політиці. Чим ви можете пояснити феномен Володимира Зеленського, який, за даними соцопитувань, лідирує з таким відривом?

– Така ситуація, насправді, є майже на всіх виборах. Можливо, не в такому масштабі. Звідки був рейтинг у Василя Противсіх (Василь Гуменюк балотувався в 2010 році в президенти, для цього змінив прізвище, а після виборів повернув його. – Ред.) або третє місце у Олега Ляшка?

Я з усією повагою ставлюся до прихильників Зеленського.  Його рейтинг пояснити просто: людям, особливо тим, хто погано розбирається в політиці, вже все набридло – нічого ж не зміниться. А так – нічого не зміниться, зате буде смішно. Це електорат, який ніколи не підтримує владу і завжди голосує проти всіх.

– Як ви думаєте, яку підтримку на парламентських виборах може отримати партія «Слуга народу»? І команда Зе – це, на ваш погляд, будуть ті, хто вже був в інших партіях, або якісь нові люди? Адже ця ніша формально вільна.

– Так, ніша вільна. Але разом із тим конкретних прізвищ команда Зеленського не пропонує. Я пробував знайти, хто такі Зе-команда. «95-й квартал», акторський склад фільму «Свати» – суперталановиті хлопці, професіонали в своїй сфері. Але ця сфера розважальна, гумористична. Наскільки ці люди зможуть бути ефективними в проблемах ЖКГ, охороні здоров’я, соціальній політиці, дорожньому будівництві? У мене є питання. Можливо, перед парламентськими виборами ми дізнаємося більше про склад команди, тоді можна буде і поговорити.

Владимир Прокопив
Володимир Прокопів працював з Петром Порошенко у Верховній Раді

– І знову про Петра Порошенка. Ви були його помічником-консультантом у Раді VII скликання. Як ви з ним працювали? Що входило у ваші обов’язки? Яка він людина – різка, добра?

– Обираючи людину, з якою мені доведеться працювати, я довго думаю. Адже її ім’я залишається у моїй трудовій книжці. Крім того, відповідальність за її дії лягає і на тебе. У мене великий досвід роботи з сильними політиками, наприклад, з Анатолієм Матвієнком. Він сильна особистість. І я довго думав, чи долучатися до команди іншого народного депутата. Петро Порошенко – один з найсильніших керівників, з якими мені доводилося працювати. А якщо коротко – це суперконцентрований досвід.

– Кажуть, він трудоголік. Ви теж до півночі засиджувались?

– Я відповідав за підготовку декількох законопроектів, які стосувалися євроінтеграції. У мене були завдання, які я мав виконувати. Мій час ніхто не контролював. Тим більше я працював на громадських засадах. Я давав своє бачення розвитку теми. Петро Олексійович може вислухати 20 різних порад, але, в будь-якому випадку, він самостійно приймає остаточне рішення. І, як я бачу зараз, правильні рішення.

– До речі, Петру Олексійовичу часто закидають, що він не сприймає критику. А з вашого особистого досвіду, він готовий чути чужу думку, чи достатньо агресивно реагує?

– Мені здається, критику, що так буде не добре, а краще зробити ось так, він сприймає на ура. Критику заради критики, мабуть, не дуже.

– Чи звертався до вас Петро Порошенко, будучи президентом, з проханнями?

– Ні. Президент має стратегічні завдання на рівні держави, а депутатський корпус Київради завідує виключно господарськими питаннями міста.

вид на Киев
Фото: Костянтин Ільянок, «Великий Київ»

– Петро Порошенко вказав у своїй декларації як кандидата в президенти, що у вересні 2014 року, коли вже був головою держави, отримав право власності на 0,5 га землі між вулицями Радіальною і Редутною. Ділянка скандальна тим, що знаходиться в охоронній зоні Лаври. А ви тоді очолювали земельну комісію Київради, чи проходила ця ділянка землі через комісію, просив він вас про щось?

– Ця ділянка виділялася значно раніше, в 2009 році. У 2014-му відбулося остаточне оформлення. До мене так часто зверталася преса з запитами з приводу цієї ділянки, що у мене був час вивчити це питання. Відповідно до умов інвест-договору, інвестор повинен був побудувати для підприємства теплиці, за це отримати цю землю. Теплиці були побудовані, ділянка отримана. Шукали зловживань всі новостворені органи і розслідувачі, але ніякої проблеми не виявили. Як фахівець в сфері земельних питань, я теж не побачив там проблеми.

– А висотка на Лейпцизькій, у буферній зоні Києво-Печерської лаври? Так, Мінкульт скоротив буферну зону. Але Київрада ніяк не відреагувала. Скандал був за вашої каденції.

У 2014 році, коли у нас ще не було кабінетів, не всі депутати ще отримали посвідчення, тільки закінчилася Революція Гідності, від нас у першу чергу вимагали розібратися, чому «свічка» зводиться в центрі. Я був першим, хто підготував проект про мораторій на будівництво в центрі міста, в охоронній зоні. Коли його приймали на сесії – це був трилер, бойовик і драма. Мораторій, до речі, запобіг появі нових скандальних забудов.

Всі ці будівництва за 2006-2010 роки. На початку я був упевнений, що необхідно все зносити. Але коли почали копати глибше, виявилось, що висотки продані, а деякі вже заселені людьми. Постраждали б звичайні кияни. І не тільки в центрі. При цьому місто не давало ніяких дозволів на зведення. Незаконних забудов у Києві виявилось 137. До того моменту у міста навіть не було інструментів впливу на них. Єдиний орган у державі, який мав змогу призупинити будівництво, – Держархбудконтроль. Він підпорядковується Мінрегіонбуду. На наше прохання виїхати з перевіркою вони реагували мляво.

Завдяки політичній волі та внесенню змін до законодавства ми все-таки  змогли велику кількість ділянок повернути у власність міста. Це стосується того будівництва, яке було в початковій стадії або було зведено всього один-два поверхи. Цим тоді займався нинішній народний депутат Дмитро Білоцерковець, який очолював департамент благоустрою КМДА. І тільки коли знесли кілька забудов, нові перестали з’являтися.

Виталий Кличко
Територію біля озера Глінка не дали забудувати. Фото КМДА

– Наведіть, будь ласка, приклади.

– Озеро Глінка біля Ocean Plaza – було побудовано три поверхи, тепер там парк. Починали незаконне зведення в Дарниці, Деснянському і Шевченківському районах. У Голосіївському районі було призупинено будівництво на перетині Стратегічного шосе і проспекту Науки. Зараз там гірка, діти катаються на санчатах.

Цікаво, з юридичної точки зору, документи бездоганні, відповідно до чинного законодавства, але суперечать здоровому глузду. Тому що там не можна будувати за десятком причин. Потім у суді, куди йдуть представники Київради захищати інтереси громади, це розуміють і суддя, і адвокати, і забудовник. І таких колізій у нас надзвичайно багато.

І якщо в бізнесі звикли вирішувати все шляхом домовленостей, не оглядаючись на законодавство, то у владі ти маєш чітко слідувати закону. І якщо його порушив, все, що ти прийняв, буде опротестовано в суді, і будеш нести кримінальну відповідальність.

– Так, може, ініціювати зміни до законодавства?

– Нами було напрацьовано десятки ініціатив і передано до Верховної Ради, деякі з них уже стали законами і працюють. Наприклад, закон про врегулювання містобудівної діяльності, закон про паркування.

– Восени цього року в Україні відбудуться парламентські вибори. Ви будете балотуватися?

– Попередньо, так. Точніше я зможу сказати на початку травня. Але я прийняв для себе принципове рішення – я готовий балотуватися в народні депутати. Я взагалі вважаю, що людина, яка більше двох каденцій знаходиться на одному місці, перестає бути ефективною. У мене перша каденція була неповною (з 25 травня 2014 року по 25 жовтня 2015 року. – Ред.), і ця ще не закінчилася. Але йти на третій термін знову в Київраду – не впевнений, що це правильний шлях.

Правда, сам приймати таке рішення я не можу. Буду радитися з міським головою. Тому що під час формування керівництва Київради я домовлявся з Віталієм Кличком, що буду залишатися на посаді секретаря Київради до завершення строку депутатських повноважень. Ми тиснули руки. І без його згоди я точно такого рішення приймати не буду.

– Крім того, потрібно дочекатися результатів президентських виборів.

– Звичайно. Я впевнений у своїх силах, знаю, що зможу бути хорошим народним депутатом, хоча б тому, що я на практиці глибоко розбираюся в процесах, які відбуваються в районі та місті. А якщо до цього ще додати підтримку Верховної Ради і сформувати одну команду, це точно буде корисно для району.

– А ви будете балотуватися від Києва? Бо ваш попередник, Олесь Довгий, потрапив до Верховної Ради, балотуючись в Кіровоградській області, після того як 2012 року не пройшов за київським округом.

– Я не боюся не пройти. У мене є округ, за який я відповідаю. Туди я вклав безліч сил, енергії, ресурсів. І люди, з якими я працюю. У мене немає самоцілі стати народним депутатом. Моя мета – розвивати округ, де живуть мої виборці.

– А по статусу народний депутат не менше, ніж ваша теперішня посада?

– Навряд чи можна сказати, що бути народним депутатом після спікера столичного парламенту – це кар’єрний ріст. Але я ніколи і не говорив, що не готовий виконувати у парламенті ті ж самі функції, що й у Київраді.  

Владимир Прокопив
Володимир Прокопів на окрузі зі своїми виборцями

– Що саме ви хочете зробити для Києва, для свого округу?

– Щоб зробити щось для Києва і району, повинна працювати злагоджена команда – депутати Київради, районна адміністрація, народні депутати. Щоб вони поставили перед собою амбітну мету на п’ять років і досягли її. Таке об’єднання переросте в будівництво дитячих садків, шкіл, потужних інфраструктурних проектів. Звісно, для цього ми маємо оперувати достатньою кількістю коштів з міського та державного бюджету. Також ефективним буде залучення фінансування Європейського інвестиційного банку, ЄБРР, Фонду регіонального розвитку.  

 – Чи багато в Київраді депутатів, які мають парламентські амбіції?

– Я думаю, що багато, але, напевно, вони самі повинні заявити про свої амбіції. Ми розуміємо, що без лобі в парламенті дуже багато системних речей зробити неможливо. Я думаю, що великі шанси на перемогу має Олесь Маляревич у Дніпровському районі. Також Ганна Старостенко, Михайло Терентьєв, Ігор Баленко. 

– У Маляревича на окрузі високий рейтинг, його громаді не хотілося б, щоб він йшов.

– Якщо міський депутат йде в парламент, округ від цього тільки виграє. 

– На вашу думку, київське лобі в парламенті може бути збільшено депутатами цього скликання? Зараз там 10 депутатів від Києва.

– Тут правильно було б запитати: вони від Києва, чи хвилюються за Київ. Але мені поки немає що відповісти на це питання. Цей рік політичний – президентські, потім парламентські вибори. І це в разі, якщо їх не поєднають з місцевими.

– Такий варіант теж обговорюється, парламентські і місцеві вибори можуть об’єднати?

– За логікою, якщо президент не залишиться на другий термін, інший захоче закріпити свій рейтинг на місцях. Чи маєте ви сумнів, що хтось із першої п’ятірки кандидатів у президенти так зробить? У мене таких ілюзій немає. Але вірю, що переможе Порошенко і ймовірності дострокових місцевих виборів не буде.

Про те, коли завершиться «епоха перейменувань», чи об’єднається Київ із передмістям, а також, скільки чорного «налу» крутиться в паркувальному бізнесі, читайте у другій частині інтерв’ю.

Великий Київ у Google News

підписатися