Якщо деякі експерти прогнозують зменшення цін на житло в країні вже до кінця 2022 року, то аналітики девелоперської компанії ENSO мають іншу думку. Експерти вважають, що найближча перспектива ринку нерухомості — збереження вартості на довоєнному рівні.
Зрозуміло, що через воєнні дії платоспроможний попит впав. На це зокрема вплинуло зменшення кількості населення у великих містах, зниження рівня доходів тощо. Але водночас, і пропозиції стало менше — девелоперські компанії в силу зрозумілих причин стали менш активними, темпи будівництва житла уповільнилися.
Як відзначили в компанії забудовника ENSO, сьогоденні реалії диктують дві протилежні тенденції — коли з одного боку є тиск попиту й очікувань, що у воєнний період вартість має бути меншою. А з іншого боку — стабільне зростання собівартості будівельних і монтажних робіт та будівельних матеріалів ведуть до збільшення ціни на квадратні метри. Це глобальний процес, коли всі можливі матеріали (пластик, скло, інженерія, напівпровідники) дорожчають, і неможливо його не враховувати.
Так, на ринку можна побачити пропозиції зі зниженою ціною — але їх ще треба добре перевірити. Часто це може бути тільки маркетинговим ходом, щоб привабити покупця. Ті, хто “клюне” на пропозицію, наприклад, можуть почути, що акція вже не діє.
Як кажуть експерти, наразі в українців інтерес до купівлі нерухомості дуже незначний. Угоди відбуваються більшою мірою у західних регіонах країни, у Києві вони все ще мають несистемний характер.
Безсумнівно, що війна матиме вплив на запити покупців. Великою мірою це стосується питань безпеки — облаштування бомбосховищ, без яких ні ринок, ні покупець вже не зможуть обійтися. Це буде не меншою фішкою, аніж закриті двори, пости охорони, інженерні рішення. Тобто сьогодні це обов’язковий елемент, без якого взагалі складно говорити про те, що людина розглядатиме ті чи інші лоти для покупки.
І хоча вже прийнятий закон про необхідність укриття в новобудовах, ринок не готовий поки ні морально, ані матеріально нести витрати на покупку такого об’єкта. Наразі це ляже на плечі девелоперів без зміни вартості для кінцевого покупця, вважають у девелоперській компанії.
За даними аналітиків ENSO, ринок нерухомості Києва повернеться до того стану, який був перед війною, вже у 2023 році. При цьому передумов, що все подешевшає, немає. І завдання девелоперів — хоча б зберегти ті вартості, які були до повномасштабного вторгнення.